Mad Professor v Roxy!

Lee „Scratch“ Perry with Mad Professor and Robotics – koncert
Support: Dub O Net

1. 6. 2003, od 19:00 hod., ROXY, Dlouhá 33, Praha 1

Žijící legenda a hudební génius z Jamaiky Lee „Scratch“ Perry stál spolu s Kingem Tubbym u zrodu stylu známého jako „dub“., Jeho tvorba sahá až do ranných 60. let a od počátku svou pozornost zaměřoval na technologický pokrok, který mu umožňoval dát o několik let dříve narozenému reggae zcela nový sound. Byl to, mezi několika málo jinými, právě Lee „Scratch“ Perry, který stál u počátku prvního mixování a smyček. Během pár let se však osamostatnil a začal produkovat hity pozdější hvězdy Desmonda Dekkera nebo třeba The Untouchables.

Koncem 60. let se dal dohromady s Bobem Marleym and The Wailers, se kterými se znal už z předchozích nahrávacích sezení, a dal tak vzniknout úžasné spolupráci, z které vzešla spousta hitú. Jeho styl bývá také nazýván jako „dubreggae“ a stojí především na využití studiových efektú. Vedle Lee &quotScratch” Perryho se proslavil zejména Mad Professor, Jamajčan usazený v Británii, který redefinoval pojem dubu jako specifický přístup k nahrávání a hlavně mixáži. Lee „Scratch“ Perry se vydal podstatně odlišným směrem než většina „písničkových“ rastafariánú a proslavil se jako autor těžkých basových instrumentálek. Především Perryho zásluhou dub nasákl psychedelií. V 80. letech s nástupem digitální technologie dub prochází krizí.

Oživení přichází až s novou generací producentú, která se nechává ovlivňovat děním okolo sebe a dub tak vstřebává další vlivy. Významné postavení v této éře zaujímá především Mad Professor. Jeho nahrávky mají často s klasickým reggae jen pramálo společného, avšak díky němu se dub dostal k novým lidem a do nových studií. Známá je pak jeho spolupráce s Adrianem Sherwoodem a kapelou Massive Attack. Mad Professor vystoupí s Lee „Scratch“ Perrym v ROXY 1. června 2003, začátek koncertu je v 19:00 hodin. Podpoří je čeští Dub O Net.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*