Downtempo po slovensky.

1, Práve Vám vyšiel na talianskej značke Afe records debutový album Plochy, čo sa nedá nazva inak ako veľkým úspechom, vzhľadom na rozmery ambientnej scény na Slovensku. Ako sa Vám podarilo CD vyda na talianskej značke?
Igor: Emil má dobré kontakty zo svojho minilabelu a obklukou cez Nemecko sme sa dostali až k Talianom, ale posielali sme neúnavne dema rôznym ľudom aj z čiech.

2, Krátko po vydaní ste vystupovali v bratislavskom klube Spojka. Ako prebiehajú vaše koncerty? Hráte pesničky tak ako sú na albume, alebo sa ich snažíte nejako oživi?
Igor: Snažíme sa to oživi. Pôvodne sme hrali v nitrianskej Subterre a to bola čistá elektronika bez vokálov a živých prvkov. Iba minidisk, mašinky a multitrack recorder, ktoré sme kombinovali a mixovali. KeĎže sme to chceli oživi, hľadali sme niekoho na vokál. Dnes už pribudla okrem spevu aj flauta a stále viac efektujeme stopy a snažíme sa to viac ovplyvňova v čase.

3, S vašou hudbou som sa po prvý raz stretol na CD IN. Vtedy to bol ešte track Solaris, ktorý sám Benco popísal ako príjemnú rozprávku. čo sa odvtedy zmenilo?
Igor: SustreĎujeme sa teraz viac na kompozíciu jednotlivých skladieb, aranžmán a spoznali sme tiež nový hardware a software, ktorý vieme lepšie ovláda. človek sa učí na vlastných chybách a to nás posúva dopredu.

4, Viem, že pôvodne ste robili hlavne ambient. Ako by ste popísali dnes vašu hudbu?
Emil: Je to už niečo iné, o triedu lepšie. Dos atmosferické, nie však čistý ambient. Skôr trip hop, alebo downtempo.
Sú tam stále bíty. Má to tiež hlbšiu štruktúru ako predtým.

5, Ste spokojní s albumom?
Igor: Zo zvukom by sa určite dalo ešte popracova a zlepšova je vždy čo. Aj čo sa týka štruktúry a aj kompozície, ale myslím si , že je to pre nás dos veľký skok dopredu.
Dana: Tiež si myslím, že je oveľa lepšie harmonické zladenie a aj celková štruktúra je iná.

6, A aký ten celok vlastne je? Je tam nejaký zakódovaný odkaz, ktorý chcete ľudom poda, alebo iba experimentovanie s hudbou?
Emil: nemyslím si , že by sme boli veľký experimentátori.
Igor: Snažíme sa robi príjemnú , harmonickú počúvateľnú elektronickú hudbu, čo je myslím aj dos problém.

7, Bavíme sa o vašej hudbe, ale zabudli sme na jednu vec. Myslíte si že sa táto hudba vôbec dostane k slovenským ľudom, keĎže vás album vychádza na talianskej značke?
Igor: K ľudom sa naša hudba dostane už len cez live acty, kde našu hudbu prezentujeme. Verím tomu, že naši ľudia si toto cd nebudú veľmi kupova. Ani to nečakáme. Kvôli tomu hráme naživo a prezentujeme tvorbu. kto si chce túto hudbu prís vypoču, môže prís na náš koncert. Kto má záujem si cestu nájde. Celá prezentácia albumu je aj na internetovej stránke(www.aferecords.com), kde si ľudia môžu aj štyri tracky vypoču a ak sa im to bude páči, tak aj kúpi. Cena by sa nemala vyšplha nad 300.-Sk. Neplánujeme žiadny brutálny úspech. Snažíme sa dosta k ľudom, ktorý majú radi túto hudbu a majú o ňu záujem.
Emil: Igor tým chce poveda, že má veľmi málo schodov nato, aby mu tam spali faninky.

8, Nerozmýšľali ste už nad tým, že by ste si dali tracky zremixova niektorým z populárnych producentov, či urobi si celý remixovaný album tak ako sa to často robí v zahraničí ?
Emil: Nie je to naša priorita i keĎ máme brutálne noisové remixy od španielskej skupiny.
Je to môj kamarát a zremixovali nám tri tracky a iba v jednom z nich trochu poču Mindmap.
Inak máme skôr takú skúsenos, že aj keĎ niekedy niekto prejavil záujem a dali sme mu nejaké podklady. Nakoniec z toho nič nebolo…
Igor: KeĎ mi to Emil púšal, myslel som, že sa mu pokazil CD prehrávač. Z Mindmapu tam totiž zostal iba zbustrovaný vokál. Inak je na albume remix od Eardrum Kru. Ale rozhodne nebudeme robi remixy len preto, že to je teraz trendy. Robíme to , čo baví nás.

9, Znamená to teda, že ste otvorení takejto forme spolupráce a môžu sa vám záujemci hlási?
Emil: Samozrejme.

10, čo by ste chceli na záver odkáza ľudom, ktorí si tento rozhovor prečítali?
Dana: Hlavne veľa počúva a keĎ chce niekto niečo robi, nech to robí srdcom a nie hlavou.

Ďakujem za rozhovor.

Text: Matúš Gajdoš(dropbase@bajkonur.net)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*