Sziget 2011

385.000 návštevníkov počas 7 dní (77.000 denne) zo 61 krajín. 59 pódií a iných miest, na ktorých sa vystriedali perfomeri z 43 krajín. Rozpočet 3,2 Mld Forintov a niekoľko ozajstných svetových hviezd.

Festival Sziget zatvoril svoje brány v pondelok, počas ktorého sa budapeštiansky otrov Obuda začal pomaly vyprázdňovať. Zanechal tak množstvo zážitkov, spomienok a trocha smútku všetkým zúčastneným. Organizátori hodnotia tento 19.ročník ako veľmi dobrý a potvrdili záujem o rok všetko zopakovať.

Čo teda robí tento festival takým výnimočným ? V prvom rade organizátori maximálne vyťažili z ideálneho priestoru, ktorý sa im ponúka. Dunajský ostrov Obuda má obrovskú plochu pre všetky technické zariadenia, vrátane stanov pre účastníkov. Títo sa môžu po celý týždeň venovať svojim záujmom bez toho, aby museli ostrov opustiť. Situovanie blízko centra Budapešti zasa ponúka či už možnosť ubytovania v hoteli (niektoré vzdialené 15-20 minút peso) ale aj slávne kúpele či historické a iné lákadlá. Blízkosť Rakúska a Slovenska, resp. Viedne a Bratislavy zasa umožňuje vybrať sa na otočku pozrieť si práve tú svoju hviezdu.
Zaujímavosťou tento rok boli aj 3 špeciálne vlaky vypravené z Holandska, nasledované hromadnými autobusovými zájazdami z Talianska, Francúzska a Belgicka. Mohli ste tak vidieť špeciálny holandský kemp, taliansky alebo francúzsky. Nedá mi nespomenúť tzv.VIP camp, súčasťou ktorého bola WiFi alebo aj bazén. Majitelia karavanov zasa mohli na ostrove bývať taktiež na vyhradenom parkovisku.
Sziget je už dnes obrovský a organizátorom sa darí využívať výhody, ktoré z tejto veľkosti plynú a pritom do veľkej miery eliminovať jej nevýhody. Technicky to klape perfektne a veci sa každým rokom zdokonalujú. Príkladom je zavedenie platby prostredníctvom bezkontaktných predplatených kariet. Pri vstupe na festival si každý účastník vyzdvihol kartu, ktorú si dobil kreditom vo výške podľa svojho uváženia (kreditkou alebo v hotovosti) a tou potom platil za všetko. Výhodou bola rýchlosť pri platení, dobíjacích miest bol dostatok a v prípade straty karty, bolo možné ju zablokovať SMSkou. Veľkosť ostrova a nové technológie umožnili zasa zabezpečiť to, že sa hudobné produkcie jednotlivých pódií rušili iba minimálne. Hlavné vystúpenia programu boli taktiež prenášané v HD kvalite na internete.
K nevýhodám festivalu patrí už tradične všade prítomný prach, ktorý sa eliminuje polievacími autami a budovaním plastových podláh. Na tento fakt, rovnako ako na množstvo kilometrov prechodeným medzi jednotlivými stage-ami si už však všetci zvykli. 
Poďme sa teda pozrieť na higlighty tohto roka.

Iba pár týždňov pred festivalom sa podaril organizátorom majstrovský kúsok a v tzv. nultý deň, 9.8. vystúpil na festivale Prince. Počas 2,5 hodinového koncertu zahral všetky veľké hity a páčilo sa mu natoľko, že ostal aj na ďalší deň ako návštevník. Jeho vystúpenie si dokonca prišiel pozrieť aj herec Jeremy Irons. V tento deň vystúpili aj americký Klezmatics.
Nasledovali ďalšie stars podľa vkusu každého zúčastneného. Hneď v stredu na hlavnom pódiu Interpol a tradične dobrý Pulp s Jarvisom Cockerom, na bočných Motorhead a Suicidal Tendencies. Večer v tanečnom stane Richie Hawtin.
Vo štvrtok nové objavy Xiu Xiu a Crystal Castles ale aj starí harcovníci Kasabian a Chemical Brothers. Tvrdšie naladených fanúšikov potešili veteráni Helloween a Judas Priest.
V piatok bol program nabitý na prasknutie, začali British Sea Power a po nich úžasnú show predviedla Skin so svojou kapelou Skunk Anansie. Chodenie po rukách fanúšikov, robenie mexický vĺn priamo z davu, presvedčilo aj tých, ktorí túto kapelu či speváčku príliš nemusia. Na tanečnú nôtu potom preladili Dizzie Rascal a zjavne nestarnúci Prodigy. Hlavný program sa doplňal menšími pódiami, kde vystúpili aj z Pohody známi Peter, Bjorn and John a taktiež OiVaVoi, Deftones, Sly and Robbie či Code9.
Víkendy sú na Szigete ladené viac mainstreamovo, Hadouken však oslovili aj ne-teen generáciu, Kate Nash najprv so svojou babskou kapelou prekvapila punkovým nárezom, neskôr však prišlo aj na popové hitovky a vrchol koncertu nastal v momente, keď sa v dave objavil fanúšik s nápisom Marry Me a dostal Kate do rozpakov, pričom zvyšok koncertnu odohrala v záchvatoch smiechu a s rumencom na tvári. „Thank you, you made my day“ boli jej slová po tom, čo sa potenciálnemu manželovi podarilo dostať na pódium a sledovať časť vystúpenia v blízkosti speváčky. Čo sa týka show, nesklamali ani nasledovní Kaiser Chiefs, vrcholom však bol koncert 30 seconds to Mars, kde mala časť fanúšičiek možnosť dostať sa na na pódium a sledovať vystúpenie spoza ich hviezd v iba 1 metrovej vzdialenosti. Nechýbala svetelná show, mexické vlny a komunikácia s publikom. Popularita 30 seconds to Mars v Maďarsku je veľká, čo dokazuje, že hrali na Szigete už minulý rok a tento rok dokonca už vystúpili na sesterskom festivale Volt. Rockerov ešte v sobotu potešili Lostprophets, fanúšikov juhoslovanskej dychovky zasa skvelý Goran Bregovič a Wedding and Funeral Band, zmes hiphopu a dubstepu v noci produkoval Gaslamp Killer. Slovensko poobede úspešne reprezentovali vyslanci Pohoda festivalu – Puding pani Elvisovej.

Nedela dala za festivalom bodku v podobe vystúpení The National, Marine and the Diamonds, opäť tradične skvelých Manic Street Preachers a hlavný stage uzatvorili neuveriteľný White Lies s obrovskou digitálnou obrazovkou. V tanečnom stane svoje hity live zahral Kid Cudy a po ňom Steve Angelo.
To som spomenul iba hlavné hviezdy, avšak mnoho zaujímavých vystúpení ste mohli vidieť aj na menších pódiách pre náhodnej návšteve. Mňa tak zaujala talianská noisová Verdena alebo islandskí For a Minor Reflection, ktorí po vystúpení rozpredali kompletne všetky CD, ktoré si priniesli.
Sziget ponúka slobodu, multi kulturalitu. Môžete stretnúť ľudí z celého sveta, môžete prísť na otočku, možete zostať na týždeň, môžete ochutnať orientálnu alebo maďarskú kuchyňu, môžete si kúpiť dizajnové oblečenie od domácich návrhárov, môžete sa nechať osprchovať v Axe sprche, pričom vás špongiou vydrhne blondýna v bikinách, môžete….
Veď prídite na budúci rok a uvidíte.

Text: Soch

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*