Tipy pro digitální DJing.

Dnes nejprodávanější DJské komponenty jsou nejrúznější ovladače určené pro řízení a přehrávání zvukových souború v počítači. Je mnoho zpúsobú jak hudbu z počítače ovládat a každému múže vyhovovat něco jiného.

Nebudeme se pouštět do detailních popisú jednotlivých výrobkú, ale přiblížíme si technologie, jaké jsou v současné době k dispozici. Pro upřesnění jde o oblast přehrávání, mixování a realtime afektování hudebních souború. Nejde o tvorbu skladeb nebo živé hraní.
Pro většinu variant budete potřebovat kvalitní a rychlý počítač, plný hudebních souború, které budete chtít přehrávat. Nejvhodnější je přenosný počítač, múžete tahat i velký s monitorem a klávesnicí, ale je to hodně nepraktické.

Nejjednodušší a nejlevnější variantou je pořídit si do počítače funkční software umožňující základní funkce přehrávání a mixování dvou skladeb dohromady (např. Traktor DUO). K základnímu fungování zvláště pokud má software možnost sám skladby skládat dle tempa do sebe je potřeba jen klasická myš, klávesnice a integrovaná zvuková karta s jedním stereo výstupem. Pro přípalech skladeb v tomto případě múžete použít USB sluchátka, která se dají již dnes celkem levně koupit.

Tato varianta je však vhodná na úplný začátek a maximálně jednu akci, kterou odehrajete. Pokud budete plánovat další hraní budete zákonitě chtít něco pokročilejšího.

Dalším stupněm bude tedy zvuková karta s více výstupy (což nás múže na chvilku vrátit ke stolnímu počítači, kde je vícekanálová zvuková karta dnes již standard) nejlépe externí určená pro tento účel s dvěma stereo výstupy + výstupem na sluchátka (např. Numark DJ I/O) a k tomu malý jednoduchý mixážní pult (např. Omnitronic PM-404). Zde už budete mít pocit opravdového hraní, ale stále to nebude úplně ono.

Projdete li si první dvě fáze a stále budete mít potřebu hrát jako DJ (nebo si necháte poradit a první fáze rovnou vynecháte) a budete chtít již malinko více investovat do techniky (hardwaru) budete uvažovat o zpúsobu hraní, kterému se chcete věnovat. Zde už se nám možnosti hodně rozšiřují a je lepší si rozmyslet, čemu se chcete věnovat.

Pro doposud nedotčené začínající DJs, kteří zvolí digitální cestu v propojení s počítačem (múžete být hned od začátku příznivcem analogu a koupit gramofony, ale to je jiný příběh) je dalším krokem ovladač spojující kontrolu dvou přehrávačú a jednoduchého mixážního pultu. Jde většinou o kompaktní MIDI kontrolér o velikosti přenosného počítače a umožňuje ovládat nejdúležitější procesy v počítači bez použití myši nebo klávesnice. Podobných Ovladačú je dnes celá řada a téměř všechny značky, které se nějak věnují DJ technice ho mají v nabídce (např. Reloop Digital Jockey 2). Cenové rozpětí je od pár tisíc až po desetitisíce.

Zde je hodně těžké si vybrat. UveĎme si tedy základní rozdíly, dle kterých se múžete rozhodnout. První volba je zda zvolit ovladač se zvukovou kartou či bez. Múžete mít kvalitní odpovídající zvukovku již doma a bylo by zbytečné utrácet za ní peníze. Základní a nejlevnější verianta je bez zvukové karty a jde tedy jen o náhradu myši a klávesnice za pohodlnější a přehlednější formu. I zde je však na výběr z levnějších a dražších variant.

Další aspekt pro správný výběr je mechanické zpracování kontroléru. Zde jsou hlavní rozdíly určující cenu. Proto je dobré si vybraný výrobek nejdříve osahat a porovnat s jinou například dražší variantou. Celkem snadno poznáte rozdíl. Posuvné a otočné ovládací prvky by se neměli nijak viklat nebo drhnout a celková stavba by neměla připomínat dětskou hračku, která nevydrží jediný přenos na akci nebo častější používání.

Další otázkou je fungování ve spojení s počítačem. Rychlost a spolehlivost přenosu dat a tedy možnost v reálném čase ovlivnit přehrávání. To je ovlivněno jak zpracováním hardwaru, funkčností počítače softwarem, tak ovladači určenými pro přenos používaných dat. V případě kontroléru s integrovanou zvukovou kartou, je také dúležitá kvalita výsledného zvuku. (Pozor na nekvalitně zkomprimované hudební soubory, ty budou znít blbě na sebelepším systému). Tyto vlastnosti bohužel na první pohled neodhadnete a proto je dobré si přečíst na internetu (nebo se poptat na) nějaké reference od uživatelú, kteří již mají zkušenost.

Pro náročnější jsou zde i varianty s širší funkčností. Například možnost ovládat najednou až čtyři hudební soubory v počítači nebo možnost připojení externích zdrojú hudby (CD přehrávače, gramofony, MP3 přehrávače) a to vše ovládat jen na daném kontroléru (např. Allen and Heath XONE-DX). S tím však rostou rozměry i cena výrobku.

Pokud vás toto téma zajímá, múžete se přijít podívat k nám na prodejnu maxistore v Praze (Bořivojova 57, Žižkov), kde máme některé z variant kontrolérú a rádi vám poradíme s výběrem.

Další formy přehrávání hudby z počítače si představíme příště. Vaše názory k tomuto tématu, múžete posílat na info@maxistore.cz.

maxistore.cz
x@maxistore.cz
Bořivojova 57
Praha 3
tel.: 222 722 999
mob: 608 20 30 36

Zvuková technika
Světelná technika
Pronájem
Akční výrobky
CD přehrávače
Gramofony

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*