POHODA : KENVELO stage / piatok

KEITH TENNISWOOD aka RADIOACTIVE MAN live / GB

Keith Tenniswood patrí k známym postavám elektronickej hudobnej scény. Spolu s Andym Weatherallom tvorí duo Two Lone Swordsmen, ktoré nahráva pre Warp Records. Od roku 1996 spolu vydali albumy Fifth Mission (Return to the Flightpath Estate), Swimming Not Skimming, Stockwell Steppas a Stay Down.
Okrem tvorenia hudby sa Keith Tenniswood venuje aj produkovaniu. Talent a túžba ho zaviedli k spolupráci s Davidom Holmsom, S The Aloof alebo Red Snapper.
Svoj prvy sólo album vydal na Weatherallovom labeli Rotters Golf Club v septembri 2001. Album získal mnohé ocenenia a usadil sa ako producent Radioactive Man.
Víkendy trávi Tenniswood v nočných kluboch a predstavuje svoju hudobnú produkciu naživo, či už z platní alebo z &quotmašiniek”.
Pri tom všetkom mu ešte zostávba čas na svoj vlastný label Control Tower.

CARL CRAIG / USA

Počas tých mystických nocí prebehnú občas chvíle, kedy beaty otvárajú cestu k osvieteniu.
KeĎ stojí za gramofónmi ten správny dj, pustil tú správnu platňu v ten správny moment. Masa šialených tancujúcich ľudí v tečúcej miestnosti, svetlá, tma, dym a potom…
Je málo djov na svete, ktorí dokážu navodi tento pocit. CARL CRAIG je rozhodne jedným z nich.
Stáva sa to na mnohých z jeho platní, keĎ melódia v harmónii s rytmom odhalí niečo hlbšie ako len samotný tanec. Nie len rytmy, melódie, zvuky perfektne zladené, dokonale skomponované, zmixované a zasadené do setu, on ide hlbšie. Chce viac. Jeho hudba hypnotizuje a je magická. Sila vyjadrená drsnosou, vrýva sa do obrazu psychadélie, dotykom preniká psychikou ešte hlbšie do človeka a jeho vnútorného sveta, tak hlboko z akej håbky sama prišla na tento svet. Je fenoménom na poli elektronickej hudby, inovátorom, priekopníkom, vizionárom. Je jedným z toho najdokonalejšieho čo svetu priniesol Detroit. História elektronickej hudby sa píše len krátko, všetko to začalo len nedávno, žiadne mŕtve legendy – našastie. Nejaká historická sumarizácia už ale existuje a popri Kraftwerku a iných tu figuruje aj meno Carl Craig.

Najprv počul Princa – Dirty Mind a páči sa mu dodnes. Následne silne inšpirovaný rádiom, ktoré mu vnuklo ideu ma vlastnú reláciu, fascinovaný myšlienkou by počúvaný kýmkoľvek a kdekoľvek.

Potom ho oslovila elektronika v podaní syntetizátorov nielen v tanečnej hudbe, ale aj v new wave a v rocku.

A potom, keĎ Craig začal experimentova s hudbou, beaty sa stali jeho rodným jazykom. Veľa jeho hudby obsahuje dominantné rytmy a bicie, žeby sa v ňom ozývala Afrika? Zároveň sa ich snaží vytvori použitím všetkých hud. Elementov, melódií, harmónií, samplov a pod. Inšpirovaný detroitským technom a housom, začína produkova sám. To bol ten hlavný impulz.
Svoju umeleckú prácu začal spoluprácou s legendou Detroitského neba Derrickom Mayom. Podieľal sa na produkcii re-worku Mayovho tracku &quotRhythm is Rhythm” a klasiky &quotStrings of Life”. Nasledovalo Európske turné, kde sa ocitol v úlohe keyboardistu. KeĎže sa ako malý učil hra na gitaru, mal i hudobné vzdelanie. Do sveta elektroniky ho zasväcovali tí najlepší, spomínaný Derick May a Juan Attkins. Nie len technická zručnos, hranie, produkcia, učili ho aj iné dôležitosti. Napríklad čo všetko obnáša život umelca dj-a a hudobnej star v biznise a ako sa na tejto pôde pohybova.

Myslím, že ak napíšem, že nás navštívi jedna z najrešpektovanejších osobností djingu a produkcie na poli elektronickej hudby, tak nepreháňam. Aj vy ste zvedavý na to ako to robí, ste zvedavý na ten moment?

STEVE BUG / D

Steve Bug pri svojej produkcii vždy myslí na &quotextrémne hysterický večierok, kde sa hrá o stošes”. Tanečníci, ako i dj sústredene zotrvávajú v tejto rovine a upadajú do vytrženia spôsobom &quottrance v hlave, nie v hudbe”.
Minulosou Steva Buga bolo Superstition, hamburgský tranceový klub číslo jedna. Počnúc miestnosou napratanej equipmentom a hudbou sprevádza jeho
produkciu absencia nutkania k reflektívnemu hodnoteniu vlastných pracovných metód.
A tak zakladá svoj vlastnýý label Poker Flat, ktorý na prvé počutie môže pripomína minimal, na tanečnom floore však každý na vlastnej koži zisuje, že minimal a trance majú čosi naozaj spoločné, nie však po hudobnoestetickej stránke, ale po psychologickej. Trance je hedonizmus, aj minimalhouse je hedonizmus. Trance v hlavne, nie v hudbe!
Jeho najväčší hit &quotLoverboy” sa hrával v kluboch po celom svete. Loverboy je neprehliadnuteľným míľnikom nielen pre Steva Buga, ale pre celú minimálovú
budúcnos a house vo všeobecnosti.
Kto ho prehliadne, môže zakopnú!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*