Imperium : Dave Clarke – už se chystá na Brno!

Co ho přivedlo k lidem jako Depeche Mode či Dj Hell a co stojí na pozadí jeho úspěchú ?

Pokud člověk vysloví jméno Dave Clarke, těm co ho již měli možnost slyšet se určitě vybaví skvělé mixy, schopnost nejrúznějšími efekty vygradovat atmosféru na maximum a celé to posunout o kus dál. Pokud vám jeho jméno nic neříká měli byste rozhodně zvýšit pozornost, protože Dave Clarke si ji na 100% zaslouží.

Pekelné electro
Dave Clarke je člověk, který si prošel spoustu hudebních stylú. V dětství se u něj probudil zájem o cokoliv spojené s hudbou. V mládí si prošel punkovou rebelií a hraním v rockové kapele a později si našel zalíbení v hiphopu. Produkcí hiphopových trackú se vlastně dostal do celého koloběhu tvorby hudby a jednání s vydavatelstvími. Později, ve zlaté éře acid house, která v Anglii začala v 80.letech ho začaly více ovlivňovat syntetické zvuky a rytmy electra a později i techna. Inspiraci z electro hudby přetavil hned v několik úspěšných remixú pro německého krále electro techna Dj Hella. Nejdříve se s Hellem jen nezávazně bavili o výměně trackú a později skončili u láhve koňaku a šachú v jednom soulovém klubu, hrajícím hudbu z 80. let. Později v roce 2001 vydal mixovanou kompilaci World Service 01, kde zahrál electro tracky od lidí jako The Hacker, Anthony Rother či Fisherspooner.
Dave dodává: Každoročně vychází spousta kompilací, které jsou ale skoro stejné. Chtěl jsem ukázat, že se vydává i jiná super hudba a proto jsem do mixu zařadil některé electro tracky. Lidem se to zřejmě líbilo, protože se prodalo asi 70 tisíc kusú.

Remixy jsou zábava
Málokterý světový dj má producentské reference jako Dave Clarke. Kromě singlú nejčastěji vydávaných na labelech Skint, Deconstruction či Bush má na svědomí několik mixovaných kompilací např. Electro Boogie, Fuse presents Dave Clarke či Dave Clarke – World Service. Dave je také velmi často kontaktován kvúli remixúm. Autorú, kteří chtějí svým trackúm vtisknout novou tvář s rukopisem Davea Clarkea je dlouhý seznam. Kromě lidí jako Carl Cox, Laurent Garnier, Technasia, Rush, Hell či Green Velvet si Daveúv zvuk oblíbili i komerčnější hvězdy. Přichází nabídky k remixúm od Mobyho, Underworld Jack Prongo a kromě toho si Dave velmi cení skladeb “Phat Planet“ pro Leftfield, “Zombie Nation“ pro Kernkraft 500 či “Greed“ pro francouze Laurenta Garniera.
Dave sám říká: Snažím se aby každý múj track přinesl něco nového. Setkání s lidmi jako Depeche Mode, Chemical Brothers, Carl Cox a ostatními člověku hodně dá a je na každém, jak s tím naloží.

Live on stage!
Když přijde na živé vystoupení, Dave je jedním z djs, který se na podiu stejně jako ve studiu snaží předvést něco neokoukaného. Kromě 2 gramofonú a CD playerú používá nejrúznější efekty a vytváří tak úplně nové aranže a kompozice. Nepotrpí si na zbytečné vybavení a sám říká, že nevidí dúvod proč přidávat ke 2 gramofonúm či CD playerúm něco dalšího.

Jak se liší živé vystoupení od tvé práce ve studiu? Používáš živě i některé své studiové vybavení?
Práce ve studiu je úplně o něčem jiném. Ve srovnání s živým vystoupením je to ve studiu něco jako „člověk versus technologie“. Nevím, jak lidi budou reagovat na to co právě dělám, takže po dokončení nějakého tracku ho většinou musím otestovat na lidech, což už je příjemnější :). Vybavení z mého studia s sebou na vystoupení nikdy nevozí. Občas použiju klávesy, ale to také není často. Úplně mi dostačují dva Technicsy a 2 CD playery. Nepotřebuju víc, protože tohle vybavení mi dává dost možností pro předvedení perfektní show.

Hodně často v poslední době používáš CD playery. V čem je podle tebe jejich hlavní výhoda?
Technologie šla obrovsky vpřed, takže DJ múže komfortně ovládat CD player podobně, jako kdyby hrál z gramofonu. Múžu si vzít spoustu muziky včetně nových nevydaných trackú nebo jen části, jako plochy, groove, nebo jen samostatné zvuky. Nebaví mně koukání do monitoru, takže jsem místo notebooku zařadil do vystoupení 2 CD playery.

Myslíš, že tradiční analogový přenos z gramofonu v budoucnu podlehne drtivé síle digitálních technologií ve formě nejrúznějších CD nebo MP3 playerú?
Myslim, že vinyl a tradiční mixování z gramofonú tu bude mít ještě dlouho svoje místo. Kvalita a dynamika zvuku je lepší. Na druhou stranu digitální technologie dávají DJs možnost zpestřit svúj set. Múžou hrát i nevydané věci, přidávat plochy, groove nebo jen zaefektované úseky. Těch možností je spousta, takže určitě je pro obě technologie místo a každý má možnost si vybrat to, co mu bude nejlíp sedět.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*