Festival Žákovic Open ponúkol hudbu pre každého!

Festival Žákovic open cez víkend 26. až 28. Júla hostil už po trinásty krát priateľov dobrej slovenskej hudby.  V Trenčianskych  Bohuslaviciach im zahralo spolu 18 kapiel. Tým ľuďom, ktorým nestačila zábava v podaní známych hudobných skupín ponúkol festival aj vystúpenia niekoľkých neopočúvaných interpretov.

Ako prvý z menej známych interpretov, mali možnosť získať nových fanúšikov mladá nádejná indierocková kapela Walter Schnitzelsson a tiež rock´n´rollový zabávači z kapely Cpt. Slice. V sobotu si zase mohli okruh svojich priaznivcov rozšíriť aj metalová skupina FishFace, popovo-alternatívna skupina Bad Karma Boy, ktorá je novým hudobným projektom Juraja Marikoviča z kapely Para a mladá kapela TrolejBoys. Na svoje si určite prišli stáli ale aj noví fanúšikovia ďalších sobotnajších skupín ako Slniečko, ktorej špecifikom sú humorné texty pesničiek v trnavskom dialekte, folklórovej Družiny či metalového Čadu pri ich energických vystúpeniach.

V piatok sa o dobrú zábavu postarala netradičná skupina Vrbovskí víťazi na čele s pánom predsedom multiorganizácie KRIAK – húpacim koníkom. Bratia Jobusovci zahrali divákom pesničky o práci a ochrane pri práci v štýle „priemyselný folklór“, ktorého sú tvorcami a na Slovensku zároveň jedinými šíriteľmi. Multiinštrumentalisti oblečení v montérkach vystriedali počas predstavenia niekoľko typov vlastnoručne vyrobenených hudobných nástrojov z rúrok, plastových kolien alebo záchodovej nádržky. Puding pani Elvisovej to na pódiu odpálili pesničkou Mladí chemici. Spolu s nimi spievali ich ďalšie hity ako Hopa hopa, Gramatika či Davaj het aj diváci. Najväčší úspech u divákov však zožala prerobená pesnička Michael Jackson, ktorú PPE venovali Yxovi Dohňanskému. Piatkový headliner, skupina Para, ponúkla fanúšikom zmes starých aj nových pesničiek z posledného albumu „Menšina“. Zatiaľ čo s novými pesničkami sa publikum postupne zoznamovalo, no dobre známe staršie hity spievalo poctivo s nimi. Para sa s divákmi rozlúčila nadupaným hitom Matamatomatahari, ktorý bol tou správnou bodkou na záver. Zoskupenie Billy Barman na čele s Jurajom Podmanickým zo skupiny Cliché a gitaristom Jozefom Vráblom zo skupiny Vetroplach roztancovali zase divákov pesničkami Stano,  Introvert či Cigánska. Piatkový program nakoniec zavŕšila dobre známa skupina Lavagance a swingový DJ Matvä.

Legendu slovenského hip-hopu Brančiho Kováča alias Vec mohli fanúšikovia vidieť naživo v sobotné popoludnie. Ten im zarapoval rýmy o obyčajných veciach zo svojho života alebo aj rýmy o trpkej slovenskej realite. Niekoľko pesničiek zazanelo aj z jeho nového albumu Stereo Farbo Slepo, ktorý získal titul najlepší album roka 2012 (Radio Head awards). Hudobné stálice festivalu ako sú Vidiek a Hex, ktoré majú za sebou odohraté nespočetné množstvo koncertov na Slovensku, ale aj v zahraničí vedia stále pritiahnuť k pódiu najväčšie množstvo fanúšikov. Dôkazom toho bola aj prítomnosť veľkého počtu spievajúcich starších i mladších ročníkov na ich vystúpeniach. Fanúšikov potešila najmä spoločne odohratá pesnička V piatok podvečer vo veselom vidiekovsko-hexáckom prevedení, za čo si obe skupiny vyslúžili veľký potlesk. Príjemným zakončením festivalu bolo vystúpenie skupín Le Payaco a Korben Dallas so silným neopočúvaným hlasom speváka Juraja Benetina.

 

Tak ako aj po minulé roky, bol aj tohtoročný Žákovic open festivalom s  dobrou hudbou a príjemnou atmosférou. Tú si užili nielen návštevníci, ale aj samotní organizátori, ktorí na oficiálnej stránke festivalu napísali: “Ďakujeme vám návštevníkom, kapelám a ľuďom, ktorí pre vás festival chystali a zabezpečovali priamo na mieste. Krásne leto a ešte veľa tak príjemných zážitkov ako sme si odniesli z tohto víkendu. Tešíme sa na rok 2014”. A aj my, každoroční festivaloví návštevníci, sa spolu s nimi tešíme na ďalší ročník “Žakovicu pod holým nebom”.

Autor: HOBO     foto : Black Dog

 

 

 

About blackdog 458 Articles
Blackdog

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*