Dj Kinet – rozhovor.

1, Ahoj Kinet, keĎže je to náš prvý spoločný rozhovor a zaujímali by ma aj okolnosti okolo začiatku tvojho djingu, ako a kedy k tomu prišlo a čo a k tomu priviedlo?

Som asi jeden z mála ľudí, ktorí sa Djingu začali venova v pomerne požehnanom veku. Prvú platňu som si kúpil na záver roku 2000, keĎ mi už ahalo na 30. Už predtým sme však s kamarátom Patrikom hrávali čo-to z cedečiek, dokonca aj v takom Cirkuse Barok, odkiaľ nás v lete 2000 po krátkom „angažmán“ vyhodili nespokojní majitelia. Vtedy sme totiž objavili to, čomu dnes hovorím nu jazz, a to jednoducho nezapadalo do dramaturgie ultrakomerčného podniku, akým „loĎ“ bola. Tento pre mňa úplne nový štýl ma pohltil, a tak som si začal takúto hudbu nakupova. O chvíľu som však zistil, že väčšina hudby, ktorá sa mi páčila, vychádza najprv na platniach a až potom – možno – na cedečkach. A tak som prešiel na platne. A to množstvo dobrých vecí sa jednoducho nedá nehra.

2, Tvoje meno sa v súčasnosti spája hlavne s čajovňou Budha bar, do akej miery tu siahajú tvoje kompetencie? Si rezidentom alebo máš slovo aj pri programovej náplni tohoto podniku?

Zhodou okolností som sa nedávno stal spolumajiteľom tohto podniku, ale už predtým mi moji dnešní partneri Braňo s Romanom dali možnos ovlyvňova hudobný charakter Budha Baru. Takže, máš pravdu, som do značnej miery zodpovedný za to, čo sa u nás hrá. O našom hudobnom smerovaní svedčí, že Ďalšími rezidentami sú DJ Magalova, Koki a DeeM. V pondelok sa u nás hra o niečo klubovejšia hudba ako zvyčajne, raz mesačne je tu možné vidie Benka a Martina Haberlanda.

3, Tvoje meno som už videl aj na letákoch v nitrianskej kaviarni Subterra, kde všade a ešte mohli ľudia poču?

Tu nitriansku akciu som bohužiaľ musel zruši pre chorobu. Inak, ako djský začiatočník sa na akcie mimo Bratislavy veľmi nehrniem. Ale spolu s DJ Magalovou alias mojim dobrým priateľom Bebem sme nedávno hrali v Košiciach vo Vyagre, a v Aurore (názvom si však bohužiaľ nie som veľmi istý) v Banskej Bystrici. Spolu s Magalovou ešte pravidelne hrávame v hudobnom klube Woch na Františkánskom námestí v Bratislave.

4, Tvoja hudba by sa dala popísa ako easylistening ako by si ju opísal ty?

Napriek tomu, že nie som veľký znalec jazzového sveta, rad hrám veci, ktoré z neho čerpajú inšpiráciu. Moje obľúbené skladby musia mat niečo spoločné s jazzom, soulom, funkom, čí už to sú veci s housovým alebo viac čí menej kľukatým rytmom. Rovnako sa snažím neobmedzova sa na súčasnú elektronickú hudbu, mojim cieľom je okrem iného aj vybudova si kvalitný archív starých akustických kúskov. A určíte sa niečo z toho zmesti aj do škatuľky easy listening.

5, čo takto vlastná produkcia, pracuješ na niečom aj v tomto smere?

To vonkoncom nie. Nemám na to čas – občianskym povolaním som korešpondent tlačovej agentúry Bloomberg News na Slovensku, a ani trpezlivos. Každopádne, tvorbu vlastnej hudby by som nechal na talentovanejších ľudí.

6, ¼udia, ktorí a v hudbe najviac ovplyvnili, či ovplyvňujú?

Ešte donedávna bola najobľúbenejšia skupina všetkých dôb New Order, napokon stále si rad vypočujem dobrý 80s. Dnešným číslom jeden sú japonskí United Future Organization, málokto vie spoji jazz s tanečnou hudbou tak prirodzene a precízne ako oni. A ešte by som spomenul Bebeho, ktorý mi ukázal, že komplikovaný nu jazz je predsa len hrateľný a mixovatelný a keĎ sa hra nahlas, tak sa naň dá dokonca celkom dobre tancova.

7, Tvoja najobľúbenejšia doska?
Vybral som tri albumy, ktoré do značnej miery určili moje smerovanie:

Jazztronik – Inner Flight LP (Counterpoint) – Ryota Nazaki alias Jazztronik vie ako skåbi jazz s tanečnou hudbou. Na veciach od Jazztroniku ma fascinujú najmä do poslednej bodky prepracované aranžmány. Ich skladby sú dlhé, a napriek tomu poslucháča nenudia, pretože Mr. Nazaki stále prichádza s niečím novým.

UFO – 3rd Perspective LP (Talking Loud/Brownswood) – skvelá ukážka japonského špionážneho jazzu. Dokonale dychové party sa spájajú s programovanými bicími a inými vymoženosami dnešného štúdia.

Booggie Wesseltoft – Moving– (Jazzland) – nórsky jazzový klavirista, ktorý sa venuje tanečnej hudbe.

8, Je tu leto a s ňou aj čas dovoleniek, ako ju budeš trávi ty?

Zatiaľ nemám nič nachystané, závisí to aj od toho, ako na tom bude s časom moja priatelia Katka.

9, Na pohode hráš v Kenvelo Stage spolu s takými esami ako sú nemecký Rainer Trüby alebo rakúsky Madrid de Los Austrias. Počul si ich niekedy naživo? Ako sa ti páči ich produkciu?

Od Madridovcov mám zopár remixov, ktoré robili spolu s Richardom Dorfmeisterom. Fantastická je najmä ich verzia skladby Spanish Grease od perkusionistu Willieho Boba, ktorá vyšla na kompilácii remixov jazzových vecičiek z katalógu vydavateľstva Verve. Truby Trio mam tiež veľmi rád, a som zvedavý, či Rainer Truby bude hra podobne ako na svojej mixovanej kompilácii DJ Kicks na labeli Studio k7 priamočiarejšie housové veci, alebo sa jeho set o niečo „jazzy“. Inak, naživo som nikoho z nich nevidel, a aj preto sa na Pohodu veľmi teším.

10, čo si pripravíš na Pohodu ty?

Asi veľa japonskej hudby. Japonsky nu jazz je jednoducho najlepší.

text: Matúš Gajdoš

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*