Oslávte deň 909 a vypočujte si top tracky robené na tomto nástroji včetne Millsa, DaftPunk, či Madonny

TR 909 je ďalší z radov legendárnych elektronický bubeníkov od firmy Roland. Prišiel po známej Roland 808 a od roku 1983 svojim charakteristickým zvukom ovplyvňoval hudobný priemysel viac ako akýkoľvek iný drum machine . Roland príchodom 909 trochu predbehol dobu, pretože ľudia v tom čase preferovali skôr realistické zvuky bicích. Preto išlo o komerčný prepadák a Roland zastavil výrobu po jednom roku a 10 000 vyrobených kusoch. Dnes vieme, že táto mašinka svojím charakteristickým agresívnym tvrdým kickom vytvorila nielen hudobné štýly house a techno, ale zmenila podobu pop music 90.rokov.

Nekonečný zástup hitov ako Madonna – Vogue, Inner City – Good Life, Inner City – Big Fun, Black Box – Ride on Time, Soul 2 Soul – Keep on moving, či Technotronic – Pump up the jam by nemalo ten správny groove práve bez tohoto hudobného nástroja. Vo svojom štúdiu má 909 napríklad aj Madonna, Bjork, Moby, Jean Michel Jarre, Phil Collins, The Prodigy, Thom Yorke, DaftPunk, Fatboy Slim,, Laurent Garnier, Jaydee, alebo Jeff Mills. Viac tu

Roland 9.9.2019 oslávil deň 909 a v rámci celosvetovej kampane #909day a priniesol landing page s rozhovorom Jeffa Millsa, ktorý je dlhodobo ambasádorom tejto mašinky. Nájdete tu nielen fakty z histórie, ale aj free zvuky z Roland cloudu a pod. Viac na https://www.roland.com/global/promos/909day/

Dizajn pre 909 navrhol Tadao Kikumoto, ktorý má na konte aj dizajn pre legendárny Roland TB-303 s basovými linkami. Tento drum machine hlavne ako prvý v histórií používal sample a midi. Takže umožňoval pri hraní synchronizáciu s inými mašinami. 909 mal aj vlastný sequencer, ktorý vedel spraviť až 96 paternov do ucelených trackov.

Veľmi pekne spracovaná história okolo 909 a 808 je aj v tomto videu:

Okrem Jeffa Millsa ho používali v obrovskom množste mega techno hitov ako napríklad Daft Punk – Revolution 909 , Laurent Garnier – The man with red face, či legenda JayDee – Plastic Dreams. Tu si vypočujte všetko spravené na tejto mašinke:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*