Ako vznikla tanečná scéna pod Tatrami? Čítaj históriu elektronickej hudby u nás a počúvaj retro house set od Dodo.man

Ativity, ktoré vytvorili “tanečnú scénu” v okolí Popradu pod Tatrami okolo roku 1994 mal na svedomí práve Dj Dodo alias Dodoman a jeho kamoš Keče. Spolu si kúpili prvé gramofóny, učili sa mixovať a už rok nato nahrali mix na kazetu pre rádio Tatry. Rádio ponuku prijalo a tak na dlhých 5 rokoch Dodo a Keče moderovali pravidelnú reláciu „Understand the dancefloor“, kde svetu predstavovali, čo je to tanečná hudba. A že to robili dobre, im prinieslo slávu vo veľmi krátkej dobe. Hrali na stále väčších a lepších párties. Objavovali holandskú a svetovú house music cez kamaráta Dja Rafaela z Holandska a postupne Dodo prešiel na otvorenie obchodu s platňami a organizáciu vlastných akcií. Neskôr keď sa presťahoval do hlavného mesta jednu takú pomohol organizovať aj nám v Bajkonure a záznam z nej si tu môžete vypočuť.

Akciu organizoval Bajkonur 26.10.2002 a predstavil tu hneď 2 mená z legendárneho škótskeho vydavateľstva Soma, ktoré priniesla na svet naprídklad aj taký Daft Punk. Akcia sa konala v bratislavskom klube Elam namixoval v rámci akcie Glasgow clubbing Dj Dodoman. Tej noci si zahra aj francúzsky dj Pat Heart, ktorého set sme uverejnili už dávnejšie na tejto adrese http://bajkonur.info/dj-set/pocuvaj-dj-set-od-pat-heart-z-roku-2002/

Dodo v roku 2000 ukončil štúdium na vysokej škole aj svoj vztah s rádiom. Presťahoval sa do Bratislavy, začal spoluprácu s bookingovou agentúrou S.M.I.I.L.E. a neskôr Bajkonur. Stal sa rezidentom dnes už legendárnych after parties v bratislavskom klube Eden. Rok 2001-02 je pre Doda velmi úspešným. Agentúra Bajkonur vyhráva brief firmy Philph&Morris, a Dodo zostavuje hudobnú koncepciu 14 clubbingov, ktopré sa usporadúvajú po celom Slovensku vo vybraných kluboch. A tak na Slovensku cestujú dji ako Terry Francis, Jori Hulkkonen, Christian Smith, Percy X a mnoho dalších. Neskur dostáva príležitost pravidelne hrávat v bratislavskom klube Extreme, kde sa za krátku dobu predstavil po boku takých djs ako Nils Hess, Nathan Coles, Colin Dale, Jim Masters, atd. Chýr o nom sa dostáva aj za hranice do susedných Ciech, a tak jeho meno sa objavuje na plagátoch velkých akcií ako Citadela, Apokalypsa, Hradhouse, Superonic Garage, taktiež dostáva príležitost reprezentovat slovenskú tech-house školu v najrešpektovanejších pražských kluboch ako Roxy a Mecca.

Prešiel cez množstvo štýlov, od housu, cez groovy techno, deep tech, deep house až po tech house. Dnes najradšej hrá hudbu od housu, cez tech house až po groovy techno. Ale na malé experimenty, ako napríklad hrat deep house pre blízkych priatelov, nikdy nepovie nie! Vždy sa zaujímal o novú hudbu ako tvrdil : „Nová hudba je zaujímavá pre mnohých, a preto všetky parties sú jedinečné svojou atmosférou. Je to ako spoločné objavovanie niečoho nového“ .

Ponúkame aj starší rozhovor s Dodo.man

Pochádzaš z Popradu. ahal si tom tam hlavne s Kečem. S Braňom a Daliborom Kŕčom si sa nestretával ?
Obaja v čase, keĎ sme s elektronickou hudbu začínali pôsobili už v Bratislave, myslím že chodili vtedy na vysokú školu, a v čase keĎ sme sa spolu s Kečem dostali do Rádia Tatry, tak Dalo spolu s Braňom a Tiborom organizovali prvé párty v U Klube, ktorý bol vtedy ešte rockovým klubom. O dva roky neskôr sme dj Dala pozvali aj na našu párty, ktorú sme vtedy organizovali v legendárnom R-klube. Aspoň myslím že sa to tak volalo. Dalibora však poznám už z jeho skvelých článkov, ktoré písal pre časopis Diskobox. Taktiež pred nami chvíľku v podtatranskom regióne pôsobil aj Ďalší známy popradský dj, a síce dj Igor Pataky. Ten však po tom čo vyhral majstrovstvá československa (alebo Slovenska ??) v mixovaní odišiel taktiež do Bratislavy, a neskôr do Prahy.

Ako hodnotíš svoje pôsobenie v Rádiu Tatry, do akej miery relácia &quotUnderstand the dancefloor” naplnila tvoje očakávania a aký mala podľa teba vplyv na vývoj scény na severe Slovenska ?
Je ažké hodnoti po toľkých rokoch aký mala vplyv. Určite však vplyv na vývoj scény, pretože mnoho ľudí sa dostalo k elektronickej hudbe práve vĎaka našej relácii. A niektorí z nich sa dokonca stali aj djmi V čase keĎ sme spolu s Kečem začínali s elektronickou tanečnou hudbou u nás v Poprade, tak všade vládla komercia. Dr.Alban, Ice MC, Maduar a podobné kraviny. Diskotéky boli plné a majitelia nemali dôvod prečo zača hra niečo, čo ľudia vôbec nepoznajú, a čo by pre nich znamenalo prázdny parket, či nedajbože prázdny klub. Preto doteraz obdivujem ľudí ako Iždo, ktorý nám vtedy dal priestor ako mladým začínajúcim djom v Rádiu Tatry, alebo Miša Vaculčiaka, ktorý vtedy ako jediný v celom kraji hrával vo svojom klube aj inú, než len komerčnú hudbu, a neskôr dal aj nám priestor pre organizovanie párties práve v jeho klube. Som presvedčený že bez podpory tejto hudby v Rádiu by sa nám nepodarilo v rokoch 96-97 pravidelne napåňa klub C v Poprade. Už v tom čase chodilo na legendárne párty TECHNO N HOUSE okolo 200 – 300 ľudí … a to párty končili o 24.00 !!!, pretože klub C patril pod Mestské kultúrne stredisko.

Viacero Slovákov sa presadilo v zahraničí na poli produkovania – nepripravuješ niečo v tejto oblasti aj ty?
Momentálne sa musím viac venova práci ako vlastnej produkcii, aj keĎ by bolo pre mňa oveľa príjemnejšie cely deň sa venova iba hudbe. Klamal by som ale, keby som tvrdil, že sa tomu nevenujem vôbec. Dúfam, že čoskoro budem ma viac času práve na vlastnú produkciu, viem, že je to pre mňa práve Ďalší level…

Ako vnímaš súčasný stav slovenskej tanečnej scény? čo nám podľa teba chýba, aby sme sa posunuli aspoň na európsky priemer?
Stav slovenskej scény… ťažko povedať ako ho vnímam, miestami pozitívne, miestami práve naopak. Myslím, že je tam kde asi má byť, aj keĎ sa z klubov a parties vytráca tá radosť z hudby. Prichádzajú pomaľovaní dji ako šáša Crusty, hrajú 10 ročné thunderdome a gabber výberovky, len aby to bolo čo najrýchlejšie a najtvrdšie. Asi som už starý na to, aby som to pochopil, ale s hudbou to už nemá nič spoločné…

Akú súčasnú hudbu najradšej počúvaš? Aký máš názor na stav hudby napr. v porovnaní s 90-tymi rokmi? čo vravíš napr. na aktuálny boom slovenského hip hopu?
KeĎže je čím Ďalej tým ažšie nájs dobré nové tracky, celý deň trávim pri počúvaní nových releases. Na ostatnú hudbu veľmi čas nemám, ale občas si vypočujem niečo v aute. Teraz napríklad počúvam Massive Attack – 2006 Collected.
No a aktuálny boom sk hip-hopu? Trošku mi to pripomína boom tanečnej hudby pred pár rokmi, len s tým rozdielom že v hip hope vyrastá podstatne viac producentov než v tanečnej hudbe. Rešpektujem všetkých, ktorí robia hudbu, pretože im to dáva vnútorný zmysel, a nie pre slávu alebo peniaze….

Aké sú tvoje aktuálne najobľúbenejšie labele? A ktorý zahraničný dj a v posledných mesiacoch najviac zaujal či prekvapil?
Musím sa prizna že hudbu už podľa labelov nesledujem vôbec. Ešte pred pár rokmi bolo pár labelov, u ktorých som mohol ma záruku, že práve na nich nájdem to, čo sa mi páči. Teraz to už takto nefunguje. čo sa týka producentov, tak stále ma baví Alex Dean aka Souldoubt, zaujal ma aj posledný track od Johnny Fiasco feat. Lindsey – Crazy Love, zaujali ma aj producenti ako Bakony Scamp, Chris Lake, Keri Chandler atĎ.

Budeš hra na 1. stagei party FRESH FM spolu s Wychitawacsom ako DRINKTEAM – v čom ste iní, keĎ hráte spolu ako keĎ hráte každý sám?
ažko to hodnoti, myslím že to by mali iní. S Mariom si rozumiem nielen za gramcami, a možno aj práve preto sa nám spolu tak dobre hrá. V poslednom čase si najviac užijem práve hranie, keĎ hráme celú noc sami. Drink Team rulez!

Je možné, že by si sa bez prítomnosti Rafaela ocitol niekde inde, ako tam kde si teraz ?
Je pravdou že práve dj Rafael ma najviac ovplyvnil, ukázal mi to, čo sa nedá odpozera od djov, keĎ hrajú. Naučil ma hra srdcom, a nie hlavou. Ďakujem mu naozaj za veľa.

Tvoj štart v Bajkonure bol výsledkom ponuky alebo dopytu ?
Môj štart v agentúre Bajkonur bol výsledkom začatia prác na projektoch pre eventy Globe Clubbing. Po skončení týchto eventov som z Bajkonuru odišiel, a od vtedy s agentúrou Bajkonur vzájomne spolupracujeme.

Myslíš, že sa doteraz na Slovensku dokázalo niečo vyrovna klubovému roku 2001/02 ? Teda roku keĎ si spolu s Bajkonurom koncipoval clubbingové events Globe, ktorých dosah bol nepochybne širokospektrálny, celoplošný a zrejme najviac pomohol vzrastajúcej scéne na Slovensku. Alebo sa mýlim ?
„čo bolo, bolo!“ Už to nikdy nebude také, ako to bývalo pred tým. Je pravdou že obdobie rokov 2000 – 2002 bolo najlepšie, mnoho skvelých párties ako Globe Clubbing, Metaxa Sunshine, Boomerang, či ešte stále fungujúci Doubledecker. Vtedy zažívala slovenská elektronická tanečná hudba to, čo teraz prežíva hip-hop na Slovensku. Párties Globe Clubbing boli super, a to nie len kvôli tomu, že sme si mohli dovoli bookova djov, ktorých by sme bez sponzora ažko vtedy do slovenských klubov dostali (Jori Hulkkonen, Terry Francis, Percy X, Christian Smith atd, atd). Veľkou výhodou týchto akcii bolo to, že sa konali po celom Slovensku, a tak sme mohli prinies kvalitných djs a kvalitnú hudbu aj do tých časti Slovenska, kde by sa za normálnych okolností ažko dostala. Ale ako som už spomínal, podobných akcii bolo vtedy na Slovensku viac. Len neboli celoplošne zamerané ….

Po tom čo sa ti podarilo expandova do susedných čiech, si mal nepochybne spústu možností porovna, ako to ľudia vnímajú za aj pred Moravou. Kde ti to sedelo, či sadne najlepšie ?
Do čiech chodím hráva vždy rád, je to iné ako hra na Slovensku. Aj keĎ si myslím že Slováci nie sú pre čechov to, čo sú češi pre Slovákov. Ale to je o inom. Najlepšie sa my vždy hrávalo v Roxy a samozrejme ráno v LeClane. Zažil som však aj mnoho skvelých párties v Brne (Perpetum, atĎ), či Ostrave, alebo festivaly Hradhouse, Go Planet Roxy. Tých parties bolo veľa, je ažké niektorú z nich nejako vyzdvihova.

Ako hodnotíš spoluprácu so staronovou stálicou na sk scéne, teda s ľuĎmi okolo Slovakia promotion ? Obzvl᚝ ma zaujíma čim je pre teba pojem 4 elements ?
Spolupráca je super. Máme mnoho spoločných názorov na hudbu. Myslím že Milan Buček má tiež veľký podiel na slovenskej elektornickej tanečnej scéne, priniesol sem kopec skvelých djov a producentov. A aj vĎaka nemu funguje relácia 4 elements a párties s rovnakým názvom. Milan respect!

Vieš si predstavi existenciu slovenského periodika monitorujúceho scénu, alebo to budeme stále považova len za sen viacerých z nás ?
Pri súčastnej ekonomickej situácii na Slovensku je bavi sa o tejto otázke irelevantné. Viem že bez veľkého hlavného sponzora to určite nepôjde, a nie som si istý, že by dopyt po takomto časopise na Slovensku bol taký, aby sa nejaký sponzor dal na to nahovori. U nás je mnoho ľudí presvedčených o tom, že všetko by malo by zadarmo, že ide o underground a ten kto na ňom zarába, ničí celú slovenskú scénu. Ale jediné čo títo ľudia vedia, je písanie nezmyslov na fórum, a samozrejme anonymne. Slováci sú už raz takí, každý z nás vie najlepšie ako sa to má robi, každý je odborník a profesionál.

Ako to vidíš s vývojom scény na Slovensku ako aj s celkovým smerovaním elektronickej hudby an block ? Bude to tu samý bootleg, alebo dostanú solídny producenti priestor, ktorý tak postrádajú ?
„Počkáme a uvidíme“. Mnoho ľudí hovorí o kríze tanečnej scény alebo niečom podobnom. Ja by som to až tak tragicky nevidel. Už som spomínal veľa krát že niečo podobne som zažil, keĎ som bol v Holandsku pred pár rokmi. Vtedy bola u nás scéna na vrchole, a v Holandsku už práve v období útlmu. Tanečná hudba sa vracia tam kde patrí, do klubov. Záleží len na nás či budeme ma chu a silu robi Ďalšie párties, a či ľudia budú ma záujem o tanečnú hudbu. Funguje tu pár klubov, ktoré majú svojich stabilných návštevníkov, Rádio FM dáva priestor elektronickej hudbe každý večer vo vysielaní, mnoho mladých ľudí sa venuje vlastnej produkcii. Nemyslím že by to bola zlá cesta, ale také ako to bolo niekedy to už určite nebude.

Tvojou osobnou jednotkou je skorej hudba či grafika ?
Jednoznačne hudba. Hudba je po rodine a mojich priateľoch to najdôležitejšie v mojom živote.

čo alebo kto a stále aj po toľkých rokoch dokáže aha vpred ?
Robím to, čo ma v živote nejako napåňa, čo ma najviac baví. Hudba a djing mi aj po toľkých rokoch dáva stále niečo nové, každé hranie je iné a na každé hranie sa teším. Aj keĎ je pravdou, že už uvažujem o djskom dôchodku

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*