Tomáš Baláž pomáha novým projektom

Slovenského producenta Tomáš Baláž aka Atomic sme v minulosti spomínali ako víťaza remixérskej súťaže vydavateľstva Black Octopus a portálu Splice.com alebo jeho trackmi vydanými po celom svete. Dnes chce pomôcť začínajúcim projektom vylepšiť zvuk. Čítajte viac tu…

Ahoj Tomáš, čo máš nového a ako sa ti darí?

Ďakujem za opýtanie darí sa mi dobre, dufam že aj vám. V podstate pokračujem v hudobnej produkcii a to docela intenzívne. Jo a docela ma potešilo že si mojej aktivity všimli aj zahraničné EDM weby, takže sa mi darí dobre.

100krát sklonovaný COVID mi nedá s opýtam sa ako sa zmenila Praha v dobe pandemie?

Asi ako všade vo velkých mestách. Je minimum turistov a znížili sa ceny v reštauráciách v centre. Asi najviac to pocítili podniky a DJs ktorí aktívne hrávajú. Verím že sa už čoskoro vráti všetko ukludní a vráti do normálu.

Čo sa týka tvojej produkcie hovorí sa, že umelcov navštevujú múzi v noci v spánku. Že sa zobudia a v hlave majú skladbu a potom stačí si sadnút a prepísat nápad do kompu a vytvorit track.

No raz sa mi to stalo a aj som track zaznamenal ale bol to asi len dobrý pocit, ani neviem kde ten track skončil. Ale docela pravidelne sa stáva že vstanem o druhej v noci a idem do štúdia tvorit tracky a potom si cez den trochu pospím.

Hovorí sa, že keď je niečo velmi zle, je najlepšie si z toho začat robit srandu.

No to ano ved čo iné zostáva človeku. Humor je určitý obranný mechanizmus aby sme sa nezbláznili.

Hotový track uložíš do šuplíku alebo na nom dalej pracuješ do doby než sa povodná idea vytratí?

No vždy sa snažím track urobit na jeden krát tj. za 10 hodín a druhý den ked si odýchnu uši ešte vybalancujem mix. Snažím sa správne odhadnút ked je lepšie prestat rozvíjat myšlienku aby som track nepokazil, nepreplnil alebo neodbočil do slepej uličky.

Zhánaš ludí k spolupráci podla toho aby len zahrali co je treba alebo trváš na existencii tvorivého

elementu?

Pár ludí mám už vytipovaných u ktorých viem čo možem očakávat. Zadávam to štýlom že tu je demo kde potrebujem nahrat vokál alebo gitaru atd a tvorivú stránku nehávam na nich. Ak by som im dával akýkolvek mantinel  tak to len vyvolá blok ktorý ubíja kreativitu a to može mat nedobrý vplyv na kvalitu nahrávky.

Existujú dvaja Tomášovia Balážovia? Jeden chodí do fabriky ako vedúci výrobnej linky cez den a druhý po nociach v podkroví skladá už 25 rokov hudbu?

Ale áno žijem dva životy naraz. Jeden Baláž chodí do fabriky kde má dost intenzivný kontakt s ludmi a  a druhý potom zavretý v štúdiu produkuje muziku. Oba životy sa dokonale vyvažujú. Neviem si predstavit ako by to bolo žit len jeden z nich.

Kedy/ako rozhoduješ o tom či sa pod skladbu autorsky podpíšeš alebo ju predáš ako ghost producent?

V podstatě si predým než začnem produkovat si určím ciel. Napríklad idem vyprodukovat 10 trackov ako ghost producent a idem do toho. Vždy sa snažím dosiahnut maximálnu možnú kvalitu a je to jedno čo a pre koho to produkujem. No a skor sa snažím ovela viac času trávit premýšlaním nad tým čo vlastne idem produkovat. Ked to mám vyriešené dopredu je to lepšie ako vyrobit track a potom si lámat hlavu čo s ním budem robit.

Tvoje tracky sa mi nikdy nezdali vtieravé alebo opakujúce. Kde berieš inšpiráciu aby si prichádzal stále z niečim novým?

Základ je donútit sa sadnút si do štúdia aj ked sa mi nechce. Prídem tam a zhruba do hodiny mi to začne íst ako po masle. V podstate ani neviem ako ten track vlastne vzniká proste na začiatku mi to moc nejde a potom sa tak nejak vyladím a už to tzv. padá jeden nápad za druhým. Asi najdoležitejšie je nenehat sa s tohoto stavu vyrušit a dotiahnut veci do konca. Jedná sa o maximálne sústredenie na   to čo robím a trvá to zhruba 10 hodín.

Co plánuješ do budúcna? Možeme sa tešit v najbližšej dobe na niečo nového?

Určite plánujem pokračovat v produkcii muziky. Momentálne mám v pláne podporit komuniku hudobných producentov a Djov a rovno by som ich chcel vyzvat aby mi poslali svoje sety a tracky a ja im napíšem feedback, vyčistím a namastrujem úplne zadarmo.

Celý mesiac budem prijímat nahrávky a potom vyberem 20 najlepších ktoré potom zpracujem u seba v štúdiu. Následne na to na Youtube kanál nahrám videá kde odprezentujem postup ako som nahrávky upravil do novej podoby.

Takže určite sledujte moj Youtube kanál alebo Facebook a možno tam nájdete užitočné rady, ktoré vám možu pomoct zlepšit zvuk vašich trackov.

Youtube:

https://www.youtube.com/c/TomasBalazmusic

Facebook:

https://www.facebook.com/TomasBalazofficial

Pošli mi svoju muziku podla inštrukcií na mojich stránkach:

https://tomasbalaz.webnode.cz/feedback/

Video výzva:

Dakujem za rozhovor a prajem Bajkonuru aby sa Vám darilo.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*