Modeselektor na Wilsonicu: berlínska eklektika

Modeselektor by_Kevin_Lake_Portrait_smallWilsonic Festival prináša ďalšie veľké meno: neuchopiteľné duo Modeselektor s dávkou eklektickej berlínskej elektroniky. Vypočuť si ich budete môcť na jednom z posledných tohtoročných koncertov.

Rôznorodá, búrlivá tvorba Modeselektor okorenená trochou absurdity prekračuje žánre a vytvára kontrolovaný chaos. Jeho zvuková podoba dvíha obočia a zrýchľuje srdcové frekvencie kritikov i osadenstva tanečných parketov na celom svete.

 

Modeselektor sa na Wilsonic Festivale predstavili v roku 2008 ako súčasť projektu Moderat – v spolupráci s kolegom Saschom Ringom známym ako Apparat. Wilsonic tento rok v pôvodnej zostave Gernot Bronsert a Sebastian Szary potešia zmesou IDM, glitch-u, house-elektra a hip-hopu, nemajú však radi, ked ich škatuľkujú.

 

V roku 2008 boli Modeselektor  vyhlásení za „najlepší act  v žánri“ portálu Beatport, vydali sa na turné s Radiohead a neskôr Ellen Alien. Spolupráca s inými umelcami ide dvojici veľmi dobre, zoznam hosťujúcich vokalistov, spoločných projektov a remixov je úcthodný a nájdete na ňom najznámejšie mená európskeho undergroundu: Paul St. Hilaire, Team Shadetek, Sasha Perera, Puppetmastaz, Maxïmo Park, Otto von Schirach či Siriusmo.

 

Na konte majú  šesť  albumov (z toho jeden ako Moderat), zatiaľ posledný s názvom Monkeytown vydali v roku 2011 na vlastnom labeli Monkeytown Records. V dvoch z trackov, Shipwreck a This, spieva frontman Radiohead Thom Yorke, ktorý je veľkým fanúšikom Modeselektor a dokonca sa z lásky k nim vyznal aj v televízii.

 

V roku 2012 vydali druhý diel kompilácie Modeselektion. Zatiaľ čo jednotka z roku 2010 je mimoriadne abstraktná, s niekoľkými vokálmi a dovtedy nevydanými trackmi od interpretov ako SBTRKT, Marcel Dettmann a  Digital Mystikz,  Modeselektion Vol. 2 sa viac zamerala na temnejšie, experimentálnejšie, melodické techno, ale stále s prítomným „party faktorom“. Zapojili sa napr. Monolake, Addison Groove, Dark Sky a Clark.

 

S masívnou energiou, paletou hosťujúcich umelcov a rôznych zvukov z celého zvukového spektra nás Modeselektor vtiahne do svojho sveta, kde tanečný parket preteká, hudba je veľkorysá a hranice boli prekročené už dávno.

 

Niekdajší východoberlínčania zaviedli do hudobnej žurnalistiky pojmy ako „bastard dancehall“, „Euro crunk“, „acid rap“ „big bass techno“, „labstyle“, „happy metal a „psychedelic electro“. Wilsonic Festival si inovatívnosť v hudbe cení.

 

Doplňujúce informácie:

 

O Wilsonicu

Wilsonic je medzinárodný hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných party už od roku 2000.

 

Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená. Wilsonic je kombináciou outdoorového podujatia s komfortom mestského prostredia. Festival je jedinečným zážitkom zo živej hudby pod holým nebom.

 

Wilsonic nie je festivalom, ktorý len pasívne uspokojuje dopyt po žiadaných interpretoch. Naopak, Wilsonic v súčasnej hudbe aktívne vyhľadáva to najzaujímavejšie a snaží sa širšej verejnosti predstaviť a vyzdvihnúť originalitu, progres, inovatívnosť a kvalitu. Predovšetkým však každoročne predstavuje netradičný a pre domácu verejnosť jedinečný hudobný zážitok, aký neposkytuje žiadne iné podujatie či médium.

 

Wilsonic zároveň vytvára platformu na prezentáciu tvorcov zo strednej a východnej Európy, ktorí majú ambíciu a potenciál prekročiť hranice lokálna. Umožňuje im priamu a rovnocennú konfrontáciu so svetovo etablovanými menami a zároveň svojimi aktivitami upriamuje pozornosť medzinárodnej hudobnej brandže na hudbu pochádzajúcu práve z teritória bývalého východného bloku. Hudobným tvorcom a profesionálom z regiónu CEE tak ponúka možnosť networkingu a napomáha k prípadnej vzájomnej spolupráci, či uľahčuje vstup na zahraničné hudobné trhy.

 

Wilsonic sa snaží prezentovať hudbu, ktorá hľadí do budúcnosti, no zároveň nadväzuje na tradície. Hudbu, ktorá využíva moderné technológie, nové tvorivé postupy, inovuje formy a pohráva sa so zvukovou estetikou. Hudbu, ktorá žánre delí, prekračuje, mutuje, remixuje, spája či ignoruje, avšak nezabúda, že je predovšetkým emóciou a estetickým zážitkom. Wilsonic do centra diania stavia muzikantskú vynaliezavosť, atraktivitu, novátorstvo, inovatívnosť, progres – no stále ju ponecháva byť tým, čím je v prvom rade – hudbou.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*