Bez tradície niet budúcnosti. Wilsonic Festival má ďalšieho headlinera – Underworld

Underworld new york 2007Nový štart a nová éra festivalu, ktorý na Slovensko prináša hudobné trendy a reflektuje aktuálne dianie na hudobnej scéne, bude reprezentovať aj legendárne britské duo Underworld. Medzi ďalšie ohlásené mená – okrem už oznámených Modeselektor, Mala in Cuba, Mykki Blanco, Rangleklods a Sun Glitters – patria Kanaďan Akufen s projektom Horror Inc., Francúz Jackson and his Computerband, poľské duo Napszykłat či Američania HEALTH.

Festival vzdá tento rok hold inovátorom, ktorí najmä svojím albumom Dubnobasswithmyheadman spred takmer dvadsiatich rokov spôsobili revolúciu v tanečnej, elektronickej aj populárnej hudbe zároveň. Underworld sa ujmú úlohy headlinera, akého festival ešte vo svojej histórii nepamätá. V programe Wilsonicu sa tak po prvýkrát objaví meno, bez ktorého by hudobná budúcnosť rozhodne vyzerala inak.

Underworld
Underworld sa do všeobecného povedomia dostali najmä vďaka úspechu kultového filmu Dannyho Boyla Trainspotting. Pódium Wilsonic Festivalu poctia svojou prítomnosťou autori kultových skladieb, ktoré dosiahli až hymnický status, ako Born Slippy, Rez či Two Months Off, ale i hudby k parádnemu otváraciemu ceremoniálu Olympijských hier 2012 v Londýne. Za tú dostali aj cenu britského hudobného magazínu Q za zvukové inovácie.
Jedna z mála príležitostí vidieť tento rok Underworld naživo ešte predtým, ako sa spevák Karl Hyde začne naplno venovať sólovej kariére, bude práve v júni v Bratislave.
Jackson and his Computerband
Okrem legiend sa na Wilsonicu objavia aj ďalšie tohtoročné návraty z kategórie zásadných. Tým prvým je projekt Francúza Jacksona Fourgeauda, vystupujúceho pod pseudonymom Jackson and his Computerband. Jeho debut Smash, vydaný značkou Warp Records pred neuveriteľnými ôsmymi rokmi, de facto udal francúzkej elektronickej scéne nový smer a projekty ako Justice, Sebastian či celá scéna okolo Ed Banger Records z neho čerpajú dodnes. V máji tohto roku konečne vydáva nasledovníka svojho debutu a naživo ho predstaví spektakulárne! Na Wilsonic si privezie 6-dielnu scénu, pripomínajúcu vnútrajšok kozmickej lode.
Horror Inc.
Ďalším scénotvorným návratom bude vystúpenie kanaďana Marca Leclaira, ktorý ako Akufen pred 11 rokmi svojím inovatívnym prístupom k samplingu definoval albumovým debutom My Way žáner micro-house. Na jeho nasledovníka bude treba počkať až do 3. júna, kedy presne v týždeň konania Wilsonic Festivalu vyjde na značke Perlon album Briefly Eternal. Marc však preň namiesto Akufena oprášil svoje producentské alter ego Horror Inc. Wilsonic Festival bude po známom berlínskom klube Panorama Bar hneď druhou zastávkou na jeho promo turné a dôvodom na radosť, keďže zakladateľ micro-housu vydal za posledných šesť rokov len dve nahrávky a naživo hrá už len zriedka.
HEALTH
O tom, že Wilsonic nie je len o tanečnej elektronike, presvedčí aj losangeleská štvorica HEALTH svojou zvukovou kolážou experimentálneho rocku, noise-rocku a elektroniky. Unikátny sound vyludzujú aj pomocou prístroja Zoothorn – kombinácie mikrofónu a gitarového pedálu. Po turné s Crystal Castles a Nine Inch Nails pripravujú nový, podľa nich veľmi elektronický album.
Napszykłat
Na Wilsonic sa vráti aj poľské duo Napszykłat, experimentujúce s elektronikou, hlukom a post-hiphopom. Napriek textom v poľštine hrávajú na najlepších svetových festivaloch ako Unsound v New Yorku a Tbilisi, Primavera v Barcelone či SXSW v americkom Austine. Najzaujímavejší jav súčasnej poľskej hudby príde opäť aj k nám.
Vstupenky lacnejšie len do 21. apríla!
Už len do 21. apríla, alebo vypredania 2000 ks, sú festivalové vstupenky dostupné za cenu 39 €! Lístky sa dajú kúpiť priamo na stránke festivalu, alebo aj prostredníctvom predpredajov TIXY alebo Ticketportal. Lístky na jednotlivé dni sa začnú predávať až mesiac pred festivalom, po oznámení programového rozvrhu.

Wilsonic Festival, sa tento rok uskutoční v areáli Divoká voda v Bratislave. Aktuálne informácie hľadajte na festivalovej stránke wilsonic.sk/festival alebo na sociálnych sieťach Twitter a Facebook.

Linky:
www.wilsonic.sk
Underworld
Jackson and his Computerband
Horror Inc.
HEALTH
Napszykłat

[ Koniec tlačovej správy ]

Doplňujúce informácie:

O Wilsonicu

Wilsonic je medzinárodný hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných party už od roku 2000.

Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená. Wilsonic je kombináciou outdoorového podujatia s komfortom mestského prostredia. Festival je jedinečným zážitkom zo živej hudby pod holým nebom.

Wilsonic nie je festivalom, ktorý len pasívne uspokojuje dopyt po žiadaných interpretoch. Naopak, Wilsonic v súčasnej hudbe aktívne vyhľadáva to najzaujímavejšie a snaží sa širšej verejnosti predstaviť a vyzdvihnúť originalitu, progres, inovatívnosť a kvalitu. Predovšetkým však každoročne predstavuje netradičný a pre domácu verejnosť jedinečný hudobný zážitok, aký neposkytuje žiadne iné podujatie či médium.

Wilsonic zároveň vytvára platformu na prezentáciu tvorcov zo strednej a východnej Európy, ktorí majú ambíciu a potenciál prekročiť hranice lokálna. Umožňuje im priamu a rovnocennú konfrontáciu so svetovo etablovanými menami a zároveň svojimi aktivitami upriamuje pozornosť medzinárodnej hudobnej brandže na hudbu pochádzajúcu práve z teritória bývalého východného bloku. Hudobným tvorcom a profesionálom z regiónu CEE tak ponúka možnosť networkingu a napomáha k prípadnej vzájomnej spolupráci, či uľahčuje vstup na zahraničné hudobné trhy.

Wilsonic sa snaží prezentovať hudbu, ktorá hľadí do budúcnosti, no zároveň nadväzuje na tradície. Hudbu, ktorá využíva moderné technológie, nové tvorivé postupy, inovuje formy a pohráva sa so zvukovou estetikou. Hudbu, ktorá žánre delí, prekračuje, mutuje, remixuje, spája či ignoruje, avšak nezabúda, že je predovšetkým emóciou a estetickým zážitkom.

Wilsonic do centra diania stavia muzikantskú vynaliezavosť, atraktivitu, novátorstvo, inovatívnosť, progres – no stále ju ponecháva byť tým, čím je v prvom rade – hudbou.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*