Ako vzniklo jedno slovenské techno

Galagha , Toky

Techno je hudba postavená prevažne na bubnoch. Unikátnou ju robí často až nesúrodá zmes syntetizátorových zvukov, slučiek, ruchoch, šumov, ale najmä schopnosť dostať vás do tranzu pri hypnotickom tanci podobnom tomu ako u kmeňových šamanov. Že aj techno je často inšpirované životom, vypovedá tento “imaginárny” príbeh.

Zoberme si jedinca, napr. Juraja(Toky), ktorému práve prebral frajerku(Nika77) kamarát Tomáš. Juraj je prirodzene nahnevaný a ako hudobník spracuje svoj hnev do pesničky.

Ako chce Juraj riešiť svoje neduhy? No samozrejme “po slovensky” päsťou. Preto vyzýva Tomáša, ktorý zle vidí a nosí okuliare s heslom “Hele sundej brejle”. Tento podprahový odkaz “Hele sundej brejle” nahráva prvým čo chytí do ruky – sluchátkami, ktoré dokážu fungovať aj ako mikrofón.

Juraj si chce pomôcť aj iným náčiním a preto siahne po baseballovej palici. Tú zhodou okolností vlastní môj brat a preto mu ihneď volá a uteká pre ňu. Juraj trieska nasrdene s baseballovou palicou o nábytok a zvuky starostlivo zaznamenáva. Neskôr spracuje a vytvára zo zvuku základ svojej novej pesničky.

Aby bolo dielo dokonalé, Juraj sa ešte pohrá s bicími, vytvára rytmus a graduje atmosféru práve nahratým zvukom baseballovej palice. Keď je dielo hotové, vydá ho na platni, aby sa tak dostalo svojmu adresátovi Tomášovi. A Tomáš počúva rovnako ako teraz ty práve tu…

Postavy v tomto príbehu sú vymyslené a akákoľvek podobnosť je len zhoda náhod. Alebo?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*