Počúvaj : Dj Benco a jeho retro set

Dj Benco je celkom určite jeden z tých, čo sú najdlhšie v hre. Spočiatku ako techno a minimal-deep-house dj, neskôr aj hudobný producent. Do bookingu Subtech vstúpil v roku 1998. Pridal sa tak k djom ako Toky, Dalo a získal pravidelné hrania vo vtedajšom U.clube (dnešný SubClub).

Dj Benco svoju impozantnú techniku mixu (často z troch decks) ale hlavne hudbu šíril aj ako misionár v štyroch slovenských rádiách. Nezabudnuteľnými sa stali jeho DJ sety v étery trnavského rádia Forte, kde takmer 3 roky pripravoval, vysielal a moderoval reláciu Housemix. Ešte viac známejšími sa stali jeho sety a výber trackov v dnes už kultovej rozhlasovej relácii Clublab, ktoré sú počúvané dodnes. Bol jej zakladateľom, spolutvorcom, dramaturgom a technikom. Táto relácia asi najvýraznejšie mapovala a šírila aktuálnu elektronickú hudbu a výrazne prispela k jej rozvoju na Slovensku. Taktiež ovplyvnila mnohých DJov, producentov a iných ľudí z brandže, ktorí ju považujú za svoj vzor.

Vypočujte si jeho starší set z roku 2005, kde mimo iné môžete počuť interpretov ako Pascal Feos, Trentemoller, či John Tejada. Kompletný tracklist nájdete pod prehrávačom.

Benco neskôr rozbehol aj vlastnú produkciu hudby a to pod nickom Ahmed Cari. V roku 1998 prispel svojim prvým techno trackom pod svojim alter-egom Ahmed Cari na CD kompláciu Booomerang. V roku 2003 skompiloval obidve časti 2CD Bee Free – Five Elements, namixoval jeho House časť a prispel ďalším techno trackom na toto mixované CD. V roku 2006 začal spolupracovať s duom DJT Project, s ktorým vyprodukoval niekoľko vydarených bootleg remixov v štýle 80’s retro funk. Konkrétne remix pre Lipps Inc. s názvom Funky Boca Town, ktorý bol zaradený na LP s názvom East Transponder, bol distribuovaný ako promo CD na prestížnej Miami Winter Music Conference v USA v roku 2007 a o rok nato bol odohratý dokonca v Japonsku. V roku 2012 vyšiel tento remix znovu na mixovanej kompilácii časopisu Wave Bee Free 2012. V roku 2013 obnovil spoluprácu s DJ JTBIG aka DJ Tlama a projektom Biomin H a opäť sa venuje produkovaniu nových trackov a remixov. Ich prvý spoločný remix pre Submantra vyšiel ešte pred jeho oficiálnym vydaním exkluzívne aj na mixovanej kompilácii časopisu Wave – The Best Of Slovak Sound 2013. V roku 2016 začal spolupracovať so Sensoreal.

Zoznam umelcov, s ktorými si zahral (s väčšinou dokonca niekoľkokrát), je skutočne zaujimavý a dlhý. Za zmienku stojí aspoň niekoľko z nich: Hardfloor, Swayzak, John Tejada, Funk D’Void, Terry Lee Brown Junior, Akufen, Roman Flügel, D. Diggler, Jackmate, Samuel L. Session, Sasse, Andy Vaz, DJ T, Wighnomy Brothers, Swag, Stephan Grieder, Jaydee, Green Velvet, Paul Van Dyk, Scan X, Corvin Dalek, Misjah, Exos, Mike Shannon, Jeff Milligan, Jacek Sienkiewicz, Stewart Walker, Daniel Bell, Alex Under, Noze, SLG, Todd Bodine, Ben Long, Bandulu, Space DJs, Hardcell, Echoplex, Glen Wilson, Chris Liebing, Pacou, Regis, British Murder Boys, Makaton, James Ruskin, Function, The 65D Mavericks, Steve Bicknell, Dean Cole, Grovskopa, Christian Wünsch, Adam Beyer, Damon Wild, Oliver Ho, Inigo Kennedy, Takaaki Itoh, Glen Wilson, Luke Slater, Gayle San, Brenda Russel, Colin Dale, Claude Young, Heiko Laux, Jay Denham, Richie Hawtin, Slam, Marco Carola, Darren Emerson, Sleeparchive, Joseph Capriati, Olivier Giacomotto, Dejan Milicevic, Marco Nastic, Clara Moto, Andrey Pushkarev, Gus Gus, Bas Mooy, UVB, Marshall Jefferson, Tonka, Snilloc, Daniel Miller, Daniel Meister, Rodhad, Anton Kubikov, Par Grindvik, Phase Fatale, Mihai Popoviciu.

Aj naďalej drží krok so súčasným celosvetovým smerom elektronickej hudby ako takej a ustavične bojuje so svojim egom, či techno, alebo hauz. Aby sa jeho väčšia náklonnos k techno štýlu vyvážila, založil s Ďalším zo svojich Poprednných priateľov projekt Benepop DJs, do ktorého v súčasnosti postupne sústreĎuje všetky sily.

Viac o ňom na : www.djbenco.net

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*