Roni Size na Uprising 2020

Bratislavský hudobný festival má pre nás hneď dve dobré správy. Na tohtoročnom pokračovaní predstaví nielen legendu hip hopu DJa Vadima, ale poteší aj fanúšikov zlámaných beatov vyzstúpením Roni Sizea.

Roni Size je producent, dídžej, a spoluzakladatel labelu Full Cycle a veterán britskej elektronickej scény. Po viac ako 30 rokoch, počas ktorých vyniesol drum&bass vysoko do hudobných rebríčkov a do pozornosti širokej verejnosti, sa z Roniho stalo etablované meno, ktoré vo svojich produkciách čerpá zo svojej hudobnej minulosti, a pritom jeho zvuk zostáva stále aktuálny a relevantný. Roniho si môžete pamätať z projektu Reprazent, ktorý priniesol na svet dnb hity ako Heroes, či Brown Paper Bag.

Král králů Roni Size sa narodil se v Bristolu (rodiště kapel jako Massive Attack či Portishead), v šestnácti ho vykopli ze školy, v čtyřiadvaceti spustil label Full Cycle, v sedmadvaceti založil kapelu Reprazent a když mi bylo dvacet osm, získali prestižní Mercury Prize s album New Forms, které navždy změnilo tvář drumandbassu.

To nebyl špatný začátek, obzvlášť když uvážíme, že soupeřili s takovými hvězdami jako Primal Scream, Radiohead či Chemical Brothers. Skoro se tomu nechce ani věřit, že už je to 15 let. Z teenagera bez školy se stal uznávaný hudebník s více než 250 releasy otvírající se svojí kapelou historickou koncertní halu Colston Hall. Příběh jako z pohádky? Vůbec ne, jen příběh plný dřiny a lásky k hudbě.
Ale pozor, zatlačte sentimentální slzu, zdaleka ještě nejsme u konce! V životě Roniho Size zbývá ještě kopa nepopsaných stránek. Zrovna tento rok začal psát novou podkapitolu s názvem Adhesive Live, projekt, který ho poprvé od roku 2010 přivedl zpět na pódium s živou kapelou. Úspěch to mělo fantastický. A nesmíme zapomenout ani na jeho už delší dobu rozpracovanou kapitolu – údajně poslední album (!) z tvůrčí dílny Roni Size/Reprazent. Žijeme zkrátka v přelomové době, nejen co se drumandbassu týče, a měli bychom toho naplno využít. Tak přijďte okusit pravou d’n‘b legendu, krále králů, přijde okusit Roniho Size.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*