Rozhovor s djom Skankom, počúvaj hymnu U.clubu

DJ Skank

Skank z Leporelo, ktorý hral v Subclube/U.clube ako DJ už stokrát hovorí o začiatkoch tohoto miesta, kde sa v šatni rozdávali omamné balóniky, Skinheadi mu pred bránou rozbili hlavu a on si tu odkrútil vojnu. V rozhovore sa tiež dozviete ako vyzerali tie najlepšie parties za posledných 24 rokov v tomto klube, čo jeho hymna a ako sa dá makať za platne pre Tokyho a stať sa djom 🙂 K tomu exkluzívna fotka z prvého Leporela a pozvánka na to posledné…

Koncom júna sa natrvalo zatvorí Subclub/Ucko. Viem, že si si tu odkrútil civilku a si s klubom dlhodobo spojený.  Čo všetko tento klub pre teba znamená?

V U.Clube sa všetko začalo a zmenilo mi to komplet môj život. Moja prvá návšteva bola v septembri 1995 na prvých narodeninách U.Club-u. Odvtedy som ho navštevoval každý piatok. Zažal som sa motať v DJ-skej miestnosti a osvetľoval som akcie. Neskôr som dostal ponuku od Dj-a Toky-ho nech pracujem u neho v Mekka records (predajňa platní). Namiesto výplaty som dostával platne a po určitej dobe som mal kufor platní, a tak som sa začal učiť hrávať.

Neskôr som nastúpil na civilnú službu v U.Clube na 2 roky a tam som sa naučil všetko. Potom prišli rezidentné hrania v U.Clube a na festivaloch ako Boomerang a Pohoda, a tak sa mi zmenil život že som cez deň predával platne v Mekka records a CD-čka vo fabrika disk v UW Caffe a v noci som hrával v klube a staral sa o klub. Pracoval som tam takto cca 5-6 rokov. Neskôr sme spolu s Erikom Babušiakom, Robom, Pepom a bratrancom, po tom čo U.Club a Učko skončilo, založili Subclub. Ja som sa stal prevádzkar a program manager Subclubu a chalani boli majitelia až do dnes. Neskôr som zmenil prácu a nastúpil v Notape a v Nuspirit Clube.

V krátkosti U.Club je pre mňa všetko, tam to začalo a tam to asi aj skončilo. Už sa prevažne venujem len dokumentárnej fotografii a raz do mesiaca hrávam v budha bare (Nuspirit bar).

 Odohralo sa tu za tie roky kvantum hudby. Ktorá pesnička sa ti s Uclubom neodmysliteľne spája a prečo?

Jeff Mills – The Bells (táto je pre mňa hymna U.Clubu) Kto tam chodil vie prečo, lebo sa hrával ako vrchol párty dlhé roky.

Ak by si mal vybrať zo všetkých akcií v Učku jednu,ktorá ti navždy ostane v pamäti,ktorá by to bola a prečo?

Budú to 2 akcie rovnocenne – 1 návšteva Jeff Millsa, čo bola jednoznačne top akcia, čo som v živote zažil, a potom ešte jedny kyslé narodeniny, kde hral Neil Landstrumm. To sa opísať veľmi nedá, ale pamätníci vedia 😉

Učko bolo vždy spojené s divokými parties do skorého rána. Vznikali tu nové páry aj rodiny, niekto tu dokonca splodil potomka a ja osobne som si tu pár krát aj strihal vlasy. Čo naozaj nečakané si tu zažil ty?

Asi bolo toho viac. Spomeniem možno Vianoce v učku čo sa tradične 24.12. nehralo techno, ale house music by TOKY TIBOR DALO + balóniky v šatni. Za tie roky bolo tých zážitkov strašne veľa a niektoré sa nedajú zverejniť ?

Aktuálna je stále smrť Henryho, ktorého dokopali na Obchodnej. Nočný život je plný násilia, ale ja som v Učku nikdy žiadne nevidel. Čím to je podľa teba?

Nemám vôbec pocit, že je nočný život plný násilia. Vždy tu bolo, len nebol fb a internet. Veď aj ja som zažil v 90. rokoch, keď skinheads pravidelne čakali pred učkom na clubberov zážitok, po ktorom som skončil na mesiac v nemocnici a mal som prasknutú lebku. Tak isto v komerčných diskotékach sa strieľalo na dennom poriadku. Podľa mňa je Bratislava extrémne bezpečné a kľudné mesto. Možno až na Obchodnú ulicu, kde sú ožraté malé decká. Ja som osobne na party za 25 rokov nezažil skoro nič.

Koľkokrát si približne v učku hral za tie roky?

Fuu, to sa nedá spočítať. Asi 100-krát, možno menej, možno viac ;D

Kedy bolo prvé Leporelo v Učku?

21.9.2001 a zahrali tam Milos, Skank, Baltazar, M-Bruyant (dnes Bruyant), Pussy Kontrol a naživo Dunčo (takže takmer presne taká istá zostava, ako bude tento piatok na našej poslednej akcii Leporelo + náš hosť Jeff MILLIGAN .  🙂

Koľkokrát sa konalo Leporelo v tomto priestore?

Toto je asi otázka na Miloša. 🙂 Fakt to neviem upresniť. Je to neskutočne veľakrát – bolo najprv Leporelo, potom akcia Milkshake (milos&skank), a potom znovu Leporelo_FM. Od roku 2001 do 2019 😀 čo je 18 rokov.

Ktoré najzaujímavejšie mená ste predstavili?

Spomeniem len zopár, ale asi sme si splnili sen každého DJ-a. Zavolali sme si všetkých, ktorých sme rešpektovali v tú dobu a všetci raz prišli. Akufen, Noze, Jeff Milligan, Luomo, Andy Vaz, Karl Bartos z Kraftwerk a 10tky ďalších top mien sveta.

Prečo ste na poslednú akciu vybrali práve Jeffa MILLIGANa z Kanady ?

Nechceli sme pozvať nejaké top meno, čo nebolo nikdy na Slovensku, resp. v klube. Táto akcia je hlavne o Leporelo djs, o Uclube ako priestore a Jeff okrem toho, že hral 1. krát už v roku 2000 v Uclube na jeho prvom európskom turné, je náš veľmi dobrý kamoš. Žil dlhšie na Slovensku, zahral niekoľkokrát na Leporele, ale aj inde s nami. Pre nás bol vždy boh za gramcami. Keď hrával na 4 gramofónoch, bol považovaný celosvetovo za top1 DJa sveta spolu s Jeff Millsom. Tak spolu s Andy Vazom, čo hral minule s nami bol jednoznačná a správna voľba.

Čo všetko okrem akcie Leporelo vlastne táto značka obnáša?

Leporelo začal ako event v Uclube. Neskôr sa stal booking a zoskupenie ľudí čo má rado minimal music. Potom nás oslovil Slovenský rozhlas a vznikla relácia na Radio_FM, ktorá je každú nedeľu do dnes už 12 rokov. A samozrejme Label, ale ten má na starosť Miloš.

 Na čo sa teda môžu tešiť ľudia pri akcii 31.5.?

Je to naša posledná veľká akcia. Rozlúčka s najlepším klubom na Slovensku a môj osobný názor je, že už nikdy nebude lepši. Okrem toho samozrejme na tie najlepšie tracky, čo sme si za tie roky odohrali.

Leporelo bolo vždy viac ako len klasický line-up a už od prvej akcie v roku 2001 sme riešili top projekcie a začali tam mena ako Mental Design (Branislav Vincze) Zden (FM4/Flex/Satori) Denzel a Jan Šicko, ktorý je momentálne profák na VŠVU, rieši veci pre Sľuk. Proste špička.

Všetky tieto mená sme pozvali a spravia špeciálny visual performance ako VJs  oprášia staré mašinky a bude sa na čo tešiť. Len škoda, že Braňo bude mimo EU.

Okrem toho spomeniem, že o celú grafickú identitu tejto akcie sa postaral Róbert Szabó, ktorý bol na začiatku hlavný grafik letákov a plagátov Subclubu a samozrejme aj našich akcií Leporelo a Milkshake. Predtým som ho spoznal, keď riešil letáky pre klub Spojka, a to bol pre mňa na tú dobu vrchol designu. Okrem toho dlho riešil stredovky pre label Leporelo. Robo momentálne po dvoch výškach v UK a VŠVU pracuje a žije v Prahe, ale na poslednú žúrku príde do Účka.

Na konci sa chcem poďakovať za všetko ohľadom môjho začiatku a dlhého života pod hradnou skalou týmto ľudom: Tibor Holoda, Dalibor a Braňo Krč, Juraj Tokár a Peter Šutiak. Môj naj sen je pozvať starých biletárov Ondra a Maťa, ale toto neviem sľúbiť.  🙂 Stretneme sa v piatok v Učku – čaute.

31/5/2019 PIATOK / Subclub Bratislava

LAST LEPORELO IN SUBCLUB aka. U.CLUB

DJs:

JEFF MILLIGAN  (CAN)
MILOS
SKANK
BALTAZAR
BRUYANT
PUSSY KONTROL

VJs:

JÁN ŠICKO  všvu/spojka
ZDEN & DENZEL  satori

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*