Rozhovor: Rytmus o CD Si zabil

1, Práve ti vyšlo CD s názvom Si zabil. O čo presne ide?
Je to výberovka najväčších hitov. Urobil som ju preto, lebo viem, že ľudia, ktorí si kupujú Kontrafakt si nekupujú ani Luzu, ani Miky Moru. Pre týchto ľudí to budú nové skladby a poňal som to teda ako výber najväčšie spolupráce a najväčšie hity, čo som spravil za posledných 7 rokov. Sú tam rarity, klasiky, nevydané veci, prípadne veci, ktoré vyšli na maxáči s nákladom tisíc kusov.

 

2, Podľa čoho si tie tracky vyberal?
Tie, o ktorých si myslím, že boli silné skladby. Sú tam aj tri skladby, ktoré som nikde nevidel. Veci, ktoré si ľudia nekupujú. ¼udia si kupujú iba mňa. Možno to vyznie namyslene, ale pravda je, že albumy, kde som sa objavil sa predávali vždy lepšie.

3, čím to podľa teba je, že ty predávaš lepšie ako iní?
Lebo som ponúkol pravdu, príbeh. Má 30 rokov a mám odžité, takže, keĎ sa na mňa niekto pozre, vidí, že nevyzerám ako oplašené decko, čo sa hrá na nejakého tvrdého týpka. Hovorím k veci a to, čo robím, má význam. KeĎ poviem, že som predal toľko a toľko, alebo že prídi na koncert, bude tam toľko a toľko ľudí, tak je to pravda. Ja sa nemusím na nič hra, je to tak ako poviem. KeĎ poviem, že som top seller, alebo že máme najlepšie koncerty a klipy, tak je to pravda. Myslím, že je to aj o dobrom prejave, dobrej hudbe, témach, osobnos. Veľa rokov odvystupovaných, to všetko má nato vplyv. Veľa ľudí došlo, keĎ tu vznikol nejaký booom a hneĎ začali po mne opakova veci. Raperi o sebe hovoria, že sú stokári, a odsudzujú komerciu, ale pritom ju ani nezažili. Nie sú osobnosti. A keĎ si porovnáš rockové kapely, z ktorých sa smejú, všetky tie deti sa s nimi nemôžu osobnostne rovna. Je to určite aj reč peňazí, ktorá kapela berie koľko za koncert a koľko predáva. Lebo keĎ príde chlapec v šiltovke a zarobil za celý život sto tisíc a zbláznil sa z toho, berie za koncert 20tís, bude stále smiešny pre rockerov ako Tásler, či Desmod.

4, Na tomto maxáči bol aj track Dava Mi s refrénom Mám svoj plán, na ňom zakladám. Plánoval si si v tom čase pred 5 rokmi tvoj dnešný úspech?
Vôbec. Ja nikdy neplánujem. Preto pohoria všetci reperi, lebo si naplánujú, že budú veåa zarába a kúpia si z toho dom. Nerobí rap zo srdca, ale kvôli niečomu. Má predstavu alebo plány. Ja to beriem ako to príde a prispôsobujem sa práve dobe a dňom, ktoré práve sú. Možno teraz, keĎ som predal tri albumy, mám už nejaké plány, že by sa mohol dobre predáva aj ten Ďalší, ale nikdy sa nato úplne nespolieham. Treba ma pokoru, lebo čím viacej si uletíš, tým viac padneš.

5, Ako sa k tomu stavajú vydavateľstvá a distribúcie?

Vydavateľstvo mám svoje a distribúcie si môžem vybra. KeĎ mi distribúcia ponúka málo peňazí, idem za dalšou, alebo si to urobím sám. Viem, čo mám urobi , aby som to predal . Myslím, že to robím dobre, lebo patrím medzi najpredávanejších.

6, Pri iných albumoch sa zvyknú nasadi single do rádia v rámci proma. Tu sú však staršie veci, ktoré už ľudia poznajú. Chceš niečo ajtak nasadi?
Toto nie je album , ale iba zozbieraný materiál, ale urobím nejaké promo. KeĎ už je kapela rozbehnutá a má svoju klientelu, stačí iba oboznámi ľudí s tým, že je album v predaji. Možno dám k tomu aj nejaký dvojklip.

7, Videl som v tracklistu tracky s Anitou Soul, Marcelom Palonderom a pod.Nedáš von ako singel tieto veci, čo ešte nikto nepozná?
Jedna skladba je tam z Nironicom. S Anitou Soul ani neviem kam malo ís.
Skôr chcem spravi klip, ktorý bude ma 4 minúty a budú tam napr. 3 skladby

8, Situácia s klipmi je na Slovensku biedna, rap klipy dávajú kvôli nadávkam iba po desiatej a iná hudobná relácia v TV prakticky nie je. Má pre teba význam robi klip?
Klip Život je boj videlo na internete vyše milióna ľudí na youtube.com, čo je myslím slušné číslo. Klip sa robí na promo k albumu, ale keĎže tu niesú televízie tak to nemá význam a preto som ani odvtedy videoklip neurobil, lebo sa nedá nikde pusti. Keby mi dal niekto na klip peniaze, že nebudem na ňom stratový, tak ho urobím a dám na internet. Je to komunizmus. Nepotrebujem sa nikam tlači. Mám svoje páky. Kontrafakt sa nikde nepromoval a predalo sa 18tisíc. Nie je to teda o rádiách, ale o tom ako si ľudí naučíš. KeĎ a vidia na koncertoch naživo a si dobrý, tak máš vyhraté, lebo vidia, že máš talent a vidia sa v textoch a ponúkaš profesionálnu show, tak nemusíš ma ani TV ani nič. Pravda sa ukáže a ostanú iba tí najlepší. Myslím si, že pódium je jedno a mikrofón jeden. KeĎ prídem do Prahy tak sa nikto nepozerá nato odkiaľ som , ale stotožňuje sa s mojimi textami. Mam u prdele odkiaľ je každý. ¼udí zaujíma, aký máš život.

9, Budeš robi k CD turné?
Budeme ma teraz v čechách turné s T-Mobile. K CD budem robi skôr krst. Neni to album, ale skladby, ktoré nemajú moji fanúšikovia.

10, KeĎže týchto ľudí fanúšikoviac nepoznajú, je možné, že im znova pomôžeš, si si toho vedomí?
Karty sú už rozdané. Už nikto neprekvapí. Vždy prišlo na moje slová. Kto koľko predá, keĎ budete rapova o blbostiach, sa zabijete a tak to aj bolo. Som v tomto dos popredu, lebo to sledujem dlhé roky. Hip-hop.sk keĎ robí akciu tak tam nechodí veåa ľudí. Dena mal okolo dvesto a nám ešte 600ľudí stálo vonku pred klubom

11, KeĎ si taký vizionár, mohol by si poveda, ako to bude s rapov v najbližšej budúcnosti.
Bude to ako v Nemecku, alebo Amerike. Ostanú len tí najlepší. Veľa ľudí sa zviezlo na vlne a teraz sa potopia. Budú ma svoje mŕtve predaje okolo tisícky. Vonku sú traja, ktorí sú dobrí a ostatní sa vezú. Vyšiel booom a splaslo to, najsilnejší ostali. Hovoril som to vždy, že pravda sa ukáže. Všetci na nás nadávali, ale počkali sme pár rokov a predaje sa nám stále zvyšujú a na koncerty chodí stále viac ľudí. Ostatní idú opačne. Už sa na koncerty ani nepripravujeme, pretože sme ich už odohrali okolo tisíc a sme dobre zladení. Môžem si dovli aj zabudnu text, alebo sa is napi počas pesničky, čo sa nejakému nováčikovi nepodarí.
Som súaživý tip a verím tomu, že keby som bol v Amerike, alebo niekde inde, tak by som vyhecoval a snažil by som sa ich prekona.

12, Spomínal si klipy. Máš predstavu o režisérovi?

Ja si točím sám. Ostatní nemôžu pochopi, čo je hip hop. Nesledujú tie klipy toľko, čo ja. Poviem im napríklad, že chcem, aby boli v klipe spomalené zábery a povedia mi, že je to zle. Nemôžem teda inak , iba si to urobi sám. Zavolám si kameramana, ukáže mi to a ja ho usmerním. Život je boj som si robil tiež sám, všetky nápady, čo tam vidíš. Sedím aj pri strihačovi. Video nie je ažké podľa mňa robi, keĎ to máš v hlave. Myslím si preto, že žiadny režisér v československu nevie robi hip hopové klipy. O tom som presvedčený.
Sú moc umelecký a snažia sa ís moc podľa knižky, ale hip hop je špecifická kultúra, ktorú nepochopí ten, čo ju nežije.

13, KeĎ si to robíš sám, tak to bude asi aj lacnejšie nie?
Ja som mal vždy lepšie ceny, lebo keĎ som robil s Vinczem tak s nimi začali robi všetci a tak to bolo aj s ostatnými. Oni vedeli, že keĎ s nimi začneme robi, tak im to urobí reklamu.

14, čo plány do budúcna?
Mám veľa plánov, len to nemusí výjs a preto to nechcem hovori. Idem robi film. Je ich vlastne viac. Štyri. Niekde ako herec a niekde ako svoj projekt. Začnem toči klipy.
Všetky filmy, čo sa tu točia, sú o hovne. Sú tam divadelné výkony. Všade sa spisovne rozpráva, čo v bežnom živote tak nie je. Všade je nábytok z IKEI a všetko mi pripadá lacné. ¼udia v showbiznise, nevedia, čo robi pre mladých ľudí. Kŕmia ich zbytočnými blbosami.
S Igorom Kmeom napr chystáme album. Pomaly pracujem na sólovom projekte, ktorý vyjde v roku 2009. Mám už nejaké hudby, témy. Počúvam teraz hudby, aby som išiel s dobou. Rozmýšľam nad životom, aby bol album prínosom a bol zas niekde inde. Môžeš urobi album, kde si gangster, alebo intelektuál, party veci, príbehy. Neplánujem zatiaľ, ale Ďalší album bude najlepší, aký vyšiel. Tak ako som hovorím pred Bengoro, že bude najpredávanejší, tak sa aj stalo a teraz si dovolím tvrdi, že tento Ďalší zabije všetkých.

15, čo Kontrafakt?
S Kontrafaktom to bude iba vtedy, keĎ sa dohodneme a bude to poĎla dohody. Lebo teraz sme si dali termín a nestihli ho, lebo boli chalani leniví. Možno je to aj tým, že keĎ ideš osem rokov v kuse tak zlenivieš. Koncerty, zarábaš z toho, sem tam urobíš nejakú skladbu. Kúpili sme si domy, byty, autá z toho, takže si myslím že to bolo dos hlavné. Rap je vždy o tebe. Raper patrí do nejakého zoskupenia, ale inak ide sólo. Kontrafakt berem ako moju domovskú kapelu, ale hovorím o svojom živote, nie o Egovom. ¼udia si aj v kapele nájdu to svoje. Niekto sa vidí v Egovi a niekto vo mne.

16, Počul, že budeš robi featuring so Snoop Dogom, ako je to?
Kurupova žena GG vydáva album v Amerike a Európe. Má tam featuringy ako Mob Deep, Snoop Dog a pod a jeden z featirungov bude aj so mnou. Bude to featuring GG Snoop dog a Rytmus

17, KeĎ spomíname featuringy, videl si Karla Gotta a Bushido?
Netreba ma predsudky. On si môže robi, čo chce. Dobre to urobil, lebo Gott je populárny aj v Nemecku a presne viem, že chcem pomota gadžom hlavy. Tá skladba je dobrá. Nič tým nepokazil.

18, Dal by si ty spoluprácu s Gottom? Alebo iným rockerom ako je to vonku bežné?
To neviem. Za posledné roky sa začali takéto spolupráce robi. Len tu sú tí rockeri takí lacní. Všetci spievajú o láske. Vonku sú rockeri rešpektoví, väčšie osobnosti a nie je to na smiech. Tu mi pripadajú ako trtkovia, tri akordy a vkuse to isté. Ušité na mieru skladby pre Slovákov.
Kebyže mám spravi nejakú skladbu, ktorá by išla proti mne. Tak možno za veľké peňáze, za ktoré by som si mohol niečo kúpi, čo by mi vyriešilo moju otázku na veľa rokov. To znamená, že by to bolo strašne veľa peňazí, inač asi ne. Som spokojný s tým, čo zarábam.

19, V Divadle Arené je nový hip hop muzikál , bol si na ňom?
Nebol som a asi ani nepôjdem. Raperi ako 2H pozitív a pod Nechcem tam ís preto, že tam spievajú nímandi ako Robo Papp, Zdenka Predná a pod. Sú mimo predajov, koncertov a mimo všetkého. Môj názor je, že muzikál nepatrí do rapu.

20, čo Špinavý HR ? robíš ešte s Hajtkovičom? Viem, že pripravuje svoj album
Myslíš, že bude ako producent úspešný?

Ano budem tam niečo robi. Tuto moc neexistuje, že producent. KeĎ to niekomu povieš, tak on ani nevie, o čom rozprávaš. Tu ľudia moc necenia to, že niekto urobil dobrú hudbu ako v USA Timbaland. Slováci sú takí zaostalejší. Nemáme tu MTV a nemal im to kto vysvetli, Je tu Elan, Desmod. Máme jedného bubeníka, ktorý je vonku, Jedného basáka, ktorý je dobrý. Sú tu kvalitný muzikanti, ale neni ich až tak veľa, ktorí by robili kultúru a posúvali to niekam inam. Lebo tí kvalitní hudobníci musia hra za peniaze a zobere kšeft, aby zahral niekomu zo Superstar a pod a potom to stráca váhu. Vonku je to také, že si držia odstup a nespájajú sa s lacnými projektami . tu je ten zásadný rozdiel. Tu podľa mňa urobia tí hudobníci všetko preto, aby boli v časopise a TV, aby ukázal , ako má zariadený byt.je to tu zlé.
K tomu rapu, či stagnuje, úplne by som ho nezakopával. Teraz sa ukázalo ako je ažké sa uživi rapom a by úspešný. Som rád, že to je takto ako to je. V čechách ešte žiadny booom nebol. Tam nikto rockerov neprevalcoval. U nás keĎ sa spustila vlna tak sa všetky vydavateľstvá trhali vydáva hip hop a predaje prevalcovali aj niektorých rockerov.

21, Kde ľudia nájdu aktuálne informácie o tebe?
Za pár dní sa rozbehne moja internetová stránka rytmus.name

22, Nakoniec ešte, čo pre teba znamenajú Vianoce?

Vianoce mám každý deň.

Viac o

Rytmus

-ovi na http://www.myspace.com/rytmus

Text: Matus Gajdos : matus.gajdos@chello.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*