Report Fusion 24.9.2002

Tak už i Brno má své Roxy. Tahle myšlenka musela napadnout asi každého, kdo v pražském Roxy někdy byl a v sobotu vkročil do nového brněnského klubu Babylon. Hned při mé první cestě klubem jsem z něho měla příjemný pocit a všichni jsme se shodli, že podoba s pražským Roxy, co se týče interiéru, je opravdu patrná. Velký dancefloor v čele s vyvýšeným DJ pultem, ve vstupní části pak nad hlavou balkón, který byl ovšem po dobu párty uzavřen. Odlišná je druhá část klubu, kde za lítacími dveřmi vejdete do trochu jiného světa. Žádné lasery, moderní futuristické vybavení, typické pro moderní taneční kluby. Ale dřevěné stoly, časem ošumtělé sedačky a staré obrazy a dekorace na stěnách. Po schodech nahoru malá soukromá zákoutí, opět sedačky, prostě taková „zašívárna“. Vše to púsobí velmi útulně, takže když máte náladu si odpočinout a v klidu posedět a pokecat se známými, tento starodmodní chill out je k tomu jako stvořený. Ovšem pokud nechcete, aby vám něco ušlo a nechcete hlavní sál opustit, nic vám nebrání odpočinout si tady, celý taneční parket je lemován pohodlnými sedačkami. Takže prostředí „aka“ Roxy už by bylo, teĎ už nám zbývá jen doufat, že se klub dobře zavede a že i k nám někdy zavítají ty největší Djské hvězdy.
Ale myslím, že začátek byl víc než slibný a první “real trance party“ v Brně se výborně podařila. I přes to, že agentura Lunar production se převážně zaměřuje na techno party, povedlo se jim zorganizovat skvělou akci i pro nás, milovníky trochu jiného hudebního stylu. Klub byl vybaven výbornou zvukovou aparaturou i světelným parkem, kde nechyběl ani laser. (jen příště by to chtělo více světel na DJ booth, protože bez “bližšího ohledání“ nešlo vúbec vidět, kdo zrovna hraje)
První se představil brněnský DJ Motka, který bohužel hrál pro poloprázdný sál asi do 23 hod. Z jeho vystoupení jsem viděla asi jen pul hodiny, takže nemúžu příliš referovat a pamatuji si jen skladbu Kosheen – Hungry (DJ Tiesto Vocal Mix). Následoval DJ Sonic, při jehož setu se roztancovala část návštěvníkú a klub se začal zaplňovat. (Pominu skutečnost boje s atypickým mixážním pultem, s kterým měli menší problémy snad všichni Djové, takže při úvodu svých setú zažívali perné chvilky). Kdo měl Sonica možnost vidět již někdy předtím, nemohl si nevšimnout patrné změny v jeho setu. Nebyl složený z takového množství upliftingových skladeb jako obvykle, ale byl mnohem víc taneční, rychlejší a energičtější, ale i přes to velice melodický a tranceový. Pro příklad uvádím několik skladeb Rapid Eye – Circa Forever, Prime Mover – The Weapon, Airhead – Vortex, a také dnes již klasiku Moogwai – Labyrinth part II. Vypadá to, že Sonic se hudebně vyvíjí a naštěstí pro nás posluchače se ubírá správným směrem J
Sonica vystřídala hvězda večera, rakouský DJ Observer, kterého jsme měli možnost vidět už na Citadele. Jeho set byl tomu z Citadely hodně podobný, ale v konečném dojmu bych řekla lehce komerčnější. Hrál v podstatě jednu hitovku za druhou, od Svenson & Gielen – Twisted, přes 4 Strings – Take Me Away, Delerium – Silence, Kosheen – Catch (Hiver & Hammer Mix), Dumonde – God music až po Tiestovo In my memory. Velice mě zaujala skladba, kde se mísil zvuk Tiestova Suburban train s Fancy fair – Katana, která zněla hodně zajímavě. Dosti lidí se jeho set evidentně líbil, tančili, pískali, poskakovali a bavili se. Mně se jeho vystoupení také líbilo, ale pro mě osobně ten zlatý hřeb večera měl teprve příjít. Ovšem to jsem v té chvíli ještě netušila J
Za mixážní pult nastoupil DJ Holmi, který jako jediný nehrál klasický trance, ale hudbu, kterou jsem někoho slyšela označovat jako progressive house s prvky tranceu, někoho progressive trance. Vyberte si z toho co chcete, já na to škatulkování moc nejsem a sama pro sebe jsem si to označila jako „progressive Holmi“ J I přes to, že jsem už slyšela hodně Djú hrát house, progressive atd., tak jeho set byl nesrovnatelný. Skladby ohromně nabité energií, house prokládaný tranceovými melodiemi, chvílemi deep, chvílemi euforické, některé s tajuplným až hrozivým nádechem, jiné zase citelně nabité sexappealem, dunivé, rytmické a maximálně taneční. V tomto bodě musím také pochválit obsluhu světel, protože dokázala odhadnout dobré spojení světel s hudbou a asi nikdy nezapomenu na laserové vlny, v kterých jsme se všichni houpali při zvuku Suburban train. Takže Holmiho set shrnuji jako naprosto dokonalý hudební i vizuální zážitek a pro mě nejlepší vystoupení večera. (Doufám, že se mnou budou za jedno i členové skupiny Mig 21, kteří s námi touto částí večera hudebním proudem proplouvali.J)
Po Holmim nastoupil slovenský DJ Antena, který hrál tak, jak ho známe. Energický progresivní trance set, kterým tak skvěle navázal na Holmiho.
Závěr akce patřil DJ ESWLovi, který odehrál také dobrý, hodně nadupaný set, i plný pro mě nových zajímavých skladeb jako např. Tomáš Haverlík – Hannah. Dále pak zahrál skladby jako Finger Fest – Autoporno a klasiku Jam & Spoon – Stella (2000 remix). Já už si hudbu spíše užívala jen poslechově, protože bylo 5:30 ráno a byla jsem pěkně utancovaná. Překvapilo mě, že na tuto dobu bylo v klubu ještě celkem dost lidí a většina tančila.
Takže co říci na konec. Díky agentuře Lunar, která má zatím, jako jedna z mála tanečních agentur u nás, zájem na rozšíření tranceu do povědomí clubberú v Brně a možná i v celé čR. Dokázala, že stejně tak jako techno, umí dobře udělat i trance party. Návštěvnost klubu zase svědčila o tom, že tranceu chtivých lidí u nás přibýva, a že se lidé umí bavit i jinak, než jen v dunivém rytmu techna. (Potěšilo mě i to, že na akci byla i část klasických „technomilú“, kteří nejen, že hned při prvních rytmech neodešli, ale tančili a zústali až do rána. Jeden z nich ke mě přihopsal a v rámci hovoru mi říká: “Tohle bych chtěl mít doma na cd, ja mám samý techno“. Což taky hodně vypovídá…)
Z párty jsem odcházela téměř na konci, unavená, utancovaná a s dobrým pocitem. To je pro mě známka toho, že bylo vše tak, jak má být. Doufám, že Lunar ve svém snažení nepoleví a že se k němu třeba časem přidají další agentury, které nám budou servírovat podobné akce častěji. (Fotky budú zajtra)

text: Amalka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*