Prečo by ste mali poznať Roland TB 303

Po článkoch o mašinkách Roland 808 a Roland 909 predstavujeme ďalší z legendárny synťák dielne Roland a to Roland TB 303. 30. marca sa koná deň 303 a osláviť ho teda môžeme spoločne. Už sme o ňom písali, keď vytvorili jeho lacnejšiu podobu v Behringeri.

Roland píše na svojej stránke, nikdy nebudeme vedieť, prečo zvuk 303 spôsobuje, že ľudia chcú tancovať, no nemožno poprieť jeho silu, vplyv a neochvejnú schopnosť rozbehnúť každú párty. Ale najskôr trochu histórie.

Všetko vzniklo v roku 1981 v japonskej Osake, kde mala sídlo firma Roland. Inžinier menom Tadao Kikumoto usilovne pracoval na novom produkte, ktorý bude sprevádzať automatický bubeník Roland TR-606. Kikumoto mal v pláne vyvinúť stroj, ktorý bude napodobovať zvuk elektrickej basovej gitary. Tieto dva stroje by sa prepojili a hrali v rovnakom tempe pomocou technológie DIN Sync. Predaj však nemal veľký úspech a po dvoch rokoch sa zastavil. Vyrobilo sa tak iba 10 000 kusov. Dôvod bol jednoduchý, zvuk synťáku neznel vierohodne. Vyzeralo to na koniec príbehu, ale potom sa stalo niečo úžasné.

Už v roku 1983 vznikol top pop hit Shannon – Let the music play, kde bol použitý práve tento nástroj a preto tak boril parkety po celom svete včetne Slovenska. V roku 1985 ho objavil DJ Pierre v Chicagu. Práve zháňal dostupnú mašinku do svojho štúdia pre projekt Phuture. Roland TB 303 mal zníženú cenu a tak ho kúpil a začal sa učiť s ním pracovať. Jeden loop sa mu zapáčil tak veľmi, že sa začal hrať s filtrami. Bolo to divné, ale zároveň tak cool, že nahral jam session na pásku a odniesol djovi Ronovi Hardymu z klubu Music Box club. Ten hral track 4 krát za noc a všetkým sa moc páčil. Vraj naňho nevedeli moc tancovať, ale na štvrtý pokus to dali. Odvtedy to volali Acid Track Rona Hardyho a vyšlo v roku 1987 na značke Trax Records pod názvom Acid Tracks a vytvorilo tak nový hudobný žáner acid house, ktorý neskôr zmutoval do mnohých iných.

Prelom nastal hlavne v tom, že house music bola dovtedy známa svojimi vokálmi. Avšak v acid house vokály úplne nahradil zvuk Roland TB 303. Po Chicagu sa tento zvuk uchytil v londýnskomklube Shoom, čo bola vlastne prerobená telocvičňa pre asi 300ľudí pod vedením Dannyho Ramplinga.

Potom to už išlo rýchlo a čo nevidieť sme sa dostali k tým najväčším hitom vytvoreným na tomto pristroji. Veľmi silný rok bol na nové hity rok 1995, kedy prišiel Daft Punk s hitom Da Funk, alebo The Prodigy s hitom Poison.

Pre tých viac minimalisticky naladených došiel Emmanuel Top s trackom Tone. Alebo Josh Wink zase s Higher state of conscioucness.

No vo svojom štúdiu majú dnes túto mašinku napríklad aj Aphex Twin, Richie Hawtin, Hardfloor. The Chemical Brothers, Moby, FatBoy Slim, Paul Van Dyk a mnoho ďalších… https://equipboard.com/items/roland-tb-303

V pop music sa však tiež 303 len tak hemžilo a použili ju napríklad v roku 2002 v tracku Aaliyah – ‘Try Again’.

Zabudnúť nemôžeme ani na trip hop od Massive Attack – Protection.

Aj taká chill out klasika ako je track At The River od Groove Armada je postavený na basovej linke od Rolandu TB 303. Groove Armada v tracku vysamplovali track Old Cape Cod z roku 1957 od Patti Page. K vysamplovnému spevu pridali ešte trombón od Andy Cato. Počúvajte tu.

Rolandu TB303 sa nesprávne pripisuje aj hit Imagination s názvom Just an Illusion, avšak táto pesnička bola robená na jej predchodcovi Roland 202, čo samotní autori potvrdili.

Trochu otázna je aj Donna Summer a jej track I Feel Love, pretože ju prvý raz vydali ešte v roku 1977 a 303 vznikol až 4roky potom.

A čo sa deje okolo 303 dnes? Prečítajte si tu https://www.roland.com/global/promos/303day/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*