Pozri si legendárny trojhodinový DJ set Jeffa Millsa z Japonska

Jeff Mills U.club 1996 Bratislava/ Slovakia

Americký techno DJ a producent Jeff Mills sa v roku 2002 predstavil v živom sete v japonskom Wire, Saitama Super Arena. Tento trojhodiný exkluzívny set je plný hitov ako Knights Of The Jaguar od DJ Rolando, alebo Get On Up od DJ Rusha a vďaka nám si ho dnes môžete nielen vypočuť, ale dokonca aj celý pozrieť.

Jeff Mills sa predstaví tento rok na festivale Pohoda. Bude to jeho tretia návšteva Slovenska. Tá prvá to bolo ešte v roku 1996 v bratislavskom U.clube pod hradnou skalou. Neskôr to bol prerobený bratislavský Charlies pub, ktorý na chvíľu prebral meno Terminal. Jeff má na Slovensku silnú fanúšikovskú základňu a sám bol ohromený atmosférou v bratislavskom U.clube, čo zhmotnil aj do vlastného blogu.

Jeff Mills – zakladajúci člen Underground Resistance a legendárny predstaviteľ „intergalaktického“ Detroit techna je ďalším umelcom, ktorý vystúpi na Pohode 2019. Pre kombináciu neskutočných producentských a DJ-ských schopností získal už v 80-tych rokoch prezývku The Wizard. V jeho tvorbe je od začiatku silne prítomná fascinácia dekonštruovaným zvukom a sci-fi či futuristickými elementmi, pričom v sebe spája prvky acid hardcoru, industrial techna a detroitskej estetiky. Podľa Resident Advisor jedno z najväčších mien americkej techno scény vystúpi so svojou skvelou zvukovo-vizuálnou show aj na letisku Trenčín.

Jeff Mills už začiatkom 80-tych rokov oslňoval ľudí scratchovaním a žonglovaním s beatmi.  Mal tiež pravidelnú nočnú show nazvanú The Wizard, v ktorej dával priestor mladým miestnym techno umelcom. Medzi nimi sa objavili aj neskoršie hviezdy žánru ako Derrick May, Kevin Saunderson a Juan Atkins. V tom čase bol tiež členom legendárneho techno kolektívu Underground Resistance. V UR dominovali sociálne témy súvisiace s priemyselnou recesiou v hlavnom meste automobilového priemyslu. Okrem iného tiež odmietali postupnú komercionalizáciu techna. Po opustení UR sa dal na rezidencie v New Yorku, Berlíne (legendárny klub Tresor) a Chicagu, kde v roku 1992 založil s Robertom Hoodom vydavateľstvo Axis Records.

Mills nahral takmer štyri desiatky albumov, vyše 70 EP a podieľal sa na siedmich filmoch. Spomeňme si zopár zásadnejších. V roku 2004 vydal album Expanded, ktorý sa zaoberá tematikou rozširovania mysle. Jeff Mills vytvoril fiktívny charakter tzv. Sleepera, pričom v jednotlivých albumoch vyrozprával jeho príbehy. Počas putovania vesmírom a hľadania nových svetov (Sleep Wakes) sa  nakazil neznámym vírusom, získal schopnosť ovládať elektrinu (The Power), prešiel si koncom éry ľudí (The Messenger) a večným hľadaním účelu a významu (Planet Jungle).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*