Na festivale Viva Musica! vystúpi legendárna Laurie Anderson.

Záverečný koncert 18. ročníka festivalu Viva Musica! bude patriť umelkyni, ktorá spolupracovala s Andym Warholom, Andym Kaufmanom, Brianom Enom, Philipom Glassom i Lou Reedom, za ktorého sa neskôr aj vydala. Okrem toho sa stala prvou rezidenčnou umelkyňou NASAa spolu s Kronos Quartet získala cenu Grammy. Koncertná premiéra Laurie Anderson na Slovensku sa uskutoční 11. septembra v Slovenskom rozhlase, kde spoločne s Filharmóniou Brno uvedie dielo Amelia.

Skladateľka a improvizátorka Laurie Anderson patrí k najvýraznejším a najodvážnejším americkým umeleckým osobnostiam. Preslávila sa najmä svojimi multimediálnymi projektmi a inovatívnym využívaním nových technológií. Je tiež spisovateľkou, režisérkou, vizuálnou umelkyňou a hudobníčkou, autorkou priekopníckych diel zasahujúcich do oblasti vizuálneho umenia ,divadla a experimentálnej hudby.

Na počiatku jej bohatej diskografie stojí osemminútový singel O Superman, ktorý sa v roku 1981– na prekvapenie samotnej autorky, dostal na druhú priečku britskej singlovej hitparády. O Superman je súčasťou aj jej debutového štúdiového albumu Big Science (1982), ktorý patrí k medzníkom newyorskej umeleckej scény v 80. rokoch.Po ňom vydala ďalšie dôležité albumy, napríklad Mister Heartbreak (1984), Strange Angels (1989) či Bright Red (1994), na ktorom pracovala spoločne s Brianom Enom. Na albume sa nachádza aj duet In Our Sleep, ktorý naspievala s jej vtedajším priateľom Lou Reedom, bývalým členom legendárnej skupiny The Velvet Underground, s ktorým zdieľala záujem o hudbu, budhizmus, taichi a nekonečnú kreativitu. Napokon sa v roku 2008 zosobášili. V roku 2018 nahrala s Kronos Quartet album Landfall, za ktorý získala Grammy. O štyri roky neskôr sa stala prvou rezidentnou umelkyňou NASA.Jej filmová tvorba obsahuje snímky ako Home of the Brave (1986), Hidden Inside Mountains (2005) či Heart of a Dog (2015), ktorý vznikol na objednávku televíznej stanice Arte a bol prezentovaný v rámci hlavného programu filmových festivalov v Benátkach i v Toronte. Je tiež autorkou ôsmich kníh a niekoľkých experimentálnych hudobných nástrojov.

Na pozvanie festivalu Viva Musica! sa Laurie Anderson 11. septembra 2022 o 20:00 predstaví prvýkrát slovenskému publiku. V sprievode Filharmónie Brno pod taktovkou šéfdirigenta orchestra, Dennisa Russella Daviesa, uvedie vlastnú skladbu Amelia. Dielo je rozprávaním o osude slávnej americkej letkyne Amelii Earhartovej, ktorá ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán. Pri pokuse uskutočniť let okolo sveta v roku 1937 záhadne zmizla nad Tichým oceánom. Jej telo i trosky lietadla sa dodnes nenašli. „Slová použité v Amelii sú zostavené z palubných denníkov Amelie Earhartovej, z telegramov, ktoré písala svojmu mužovi Georgeovi a z mojej predstavy o tom, na čo môže myslieť žena lietajúca po celom svete,“ napísala k dielu Laurie Anderson.


Skladba má dlhú históriu. Pôvodná verzia pre veľký orchester vznikla na objednávku American Composers Orchestra a bola uvedená pod názvom Songs for A.E. v newyorskej Carnegie Hall v roku 2000 pod taktovkou Dennisa Russella Daviesa, ktorý skladbu neskôr upravil pre sláčikové nástroje a elektrický kontrabas a v roku 2003 ju uviedol so Stuttgartským komorným orchestrom. Tretia verzia diela pod názvom Amelia bola premiérovo uvedená v Brne v roku 2019 a obsahuje niekoľko nových častí – duetov Laurie Anderson (husle, elektronika) a Rubina Kodheliho (violončelo), ktoré spĺňajú funkciu interlúdií. Táto verzia zaznie aj v rámci koncertu na festivale Viva Musica! a v programe ju doplní Symfónia č.3 Philipa Glassa a skladba Studie českého skladateľa Pavla Haasa. „Spolu s orchestrom Filharmónie Brno sme veľmi radi, že môžeme na festivale Viva Musica! uviesť diela dvoch z najvýraznejších žijúcich amerických autorov – diela, ktorých vznik som mal možnosť spolu iniciovať a zároveň premiérovo uviesť. Laurie Anderson a Philip Glass sú mojimi blízkymi priateľmi a kolegami, ale ich hudba je veľmi odlišná. Môcť sledovať ich umelecký rast a vývoj počas uplynulých dekád bolo pre mňa osobne skvelou skúsenosťou. Teším sa, že spolu s Laurie opäť uvedieme jej dojemnú Ameliu i Philipovu virtuóznu Symfóniu pre sláčikový orchester. U nás vo Filharmónii Brno cítime silné prepojenie s odkazom Leoša Janáčka a veľkých skladateľov ako Pavel Haas, ktorí kráčali po jeho stopách,“ prezradil Dennis Russell Davies.

Viva Musica! festival sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach v Bratislave. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.


Program 18. ročníka festivalu Viva Musica!:

23.6. 20:00, Veľký evanjelický kostol – Jakub Józef Orliński& II Pomod’Oro: Facced’amore
1.7. 19:30, Sad Janka Kráľa – Vivaldi/Candotto: For Seasons (composed by climatedata)
– Mari Samuelsen, Slovenská filharmónia & Kevin Griffiths (vstup voľný)
6.7. 20:00, Námestie pri Eurovea – Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny(vstup voľný)
14.7. 20:00, Slovenský rozhlas – Pianographique– Maki Namekawa, Dennis Russell Davies & Cori O‘Lan
21.7. 20:00, Veľký evanjelický kostol – Adriana Kučerová &Marian Lapšanský
11.8. 20:00, Nádvorie Starej radnice – Nikol Bóková: Prometheus
18.8. 20:00, Slovenský rozhlas – Joep Beving: Hermetism
11.9. 20:00, Slovenský rozhlas – Laurie Anderson: AmeliaHudobné ukážky:
Laurie Anderson: SongsFor A. E. (part 1)
https://www.youtube.com/watch?v=pjMH6FeeW2E

Laurie Anderson: O Superman
https://www.youtube.com/watch?v=Vkfpi2H8tOE

Laurie Anderson & LouReed: In OurSleep
https://www.youtube.com/watch?v=t3SYR-ENPMM

Laurie Anderson & Kronos Quartet: The Water Rises (Landfall)
https://www.youtube.com/watch?v=BCGvFegNddA

Laurie Anderson: Big Science
https://youtu.be/vTHiN6Qwdgs

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*