Multiplex : Tí druhí

KeĎ sa mi prvýkrát dostalo do uší, že pôjde o thriller kde nepotečie žiadna krv a hrôzu sa bude snaži vyvola oveľa subtílnejšími prostriedkami, nebol som veľmi rozradostený. Úspech Šiesteho zmyslu (a jeho ešte lepšieho potomka Vyvoleného) znamená, že na nás Hollywood vychŕli ešte kopu takýchto filmov (bude ich chŕli presne dovtedy, kým na nich bude zarába, samozrejme). Dokonca som bol aj v pokušení na The others neís, ale našastie sa to nestalo, pretože by to bola obrovská chyba.

Porovnaniu so Šiestym zmyslom sa aj tak nevyhneme. Najväčší rozdiel je asi v tom, že pokiaľ Shyamalanove filmy sú skôr vzrušujúcimi intelektuálnymi konštrukciami, akousi spleou symbolov, v ktorých treba nájs správnu cestu, Aménabarov film je plnokrvný horor, v ktorom ide v prvom rade o strašenie (hoci vôbec nepatrí do kategórie odhoĎ mozog Ďaleko preč, keĎ sa pozeráš filmov), budete sa pri ňom krči, zatína prsty do bokov sedadiel a sličné devy (za predpokladu že pri sebe nejaké máte) sa vám budú vrha do nadovšetko bezpečného náručia (čo je tiež nesporný klad filmu). Všetko to čo sa deje má straši a mias, aby sa divák viac a viac bál. A tento film to dokáže. Má na to všetko čo treba. Dobrý príbeh, herecké výkony a hudbu a samozrejme tiež režiséra (ktorý má 3 zo 4 spomenutých vecí na svedomí).

Najprv ten príbeh. V obrovskom starobylom dome býva žena s dvomi demi, chlapcom a dievčatkom. Býva sama, lebo muž šiel na vojnu. Jedného dňa sa jej z javí pred dverami trojica ľudí, čo sa uchádza o služobnícku funkciu. Títo sa čudujú, prečo je v dome stále tma a dôvod je jednoduchý. Deti trpia špeciálnou chorobou, sú citlivé na svetlo. No a to je posledné čo vám prezradím. Každopádne nápad s tou chorobou je geniálny. Je to úplne logický dôvod prečo je skoro cez celý film tma a hrôzostrašné scény osvetľuje len blikotavé svetlo lampáša. Taktiež sa v narážkach na udalosti mimo domu dá zisti, že príbeh nemusí by iba horor, ale aj SF, to si však už musíte zisti sami.

Herecké výkony sú super. Nicole Kidmanová opä raz dokazuje že je nielen poriadna samica, ale vie aj hra. A tie deti. čím to je, že v amerických filmoch sú zlaté a aj zvládnu presne to čo majú (pričom chlapec v podaní Christophera Ecclestona je ešte lepší než Haley Joel Osment v Šiestom zmysle) a v tých našich sú to väčšinou odpudivé (herecky) drevené stvory? Tretím vrcholom hereckého trojuholníka je Fionnula Flanagan ako pani Millsová. Hudba je funkčná a zložil ju režisér sám (hm, aj ja chcem by multitalent), dokonale pomáha budova napätie.
Réžia je zvládnutá na veľmi profesionálnej úrovni, veĎ Amenábar nie je žiadny amatér. Ku koncu filmu sa však to celé mení a pokľudné veľmi veľmi znepokojivé rozprávanie sa uberá až prirýchlo (dýchla tam na mňa akási podobná komiksová atmosféra ako vo filmoch Sama Raimiho, v takomto filme nepatričná), ale to môže by len zdanie.
Záver. To je základný kameň úrazu. Je tak trochu nelogický a vôbec nie je prekvapivý. Keby bol The others o niečo horší fim, povedal by som, že ho ten záver úplne znehodnotil, ale takto… Každopádne sa ho oplatí vidie, pretože ide o jeden z najlepších hororov posledných rokov (vážne!) a podľa komentárov vraj nejde ani o Amenábarov najlepší film!
Takže hor sa do kina.

text: Zion.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*