Multiplex : Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec.

Všetko vo veľkom štýle. Veľký štýl uprostred kulís a konštrukcií lešenia postavených na parkovisku. Greenaway vytvoril vlastný bizarný svet, vo svojej zmenšenej podobe odrážajúci svet skutočný. Ako sám hovorí, ide o podobenstvo Británie skúšanej thatcherovskou politikou. Každá z hlavných postáv príbehu predstavuje vzorku spoločnosti. Personifikácia konkrétnych nerestí a cností, ktoré zosobňujú jednotlivé postavy, i samotný názov filmu, formálne pripomína bájku.

Albert Spica podnikateľ, čo v danom prípade znamená zlodej. Prejavuje sa ako grobian, násilník a primitív. Predstavuje konzum, nevkus a aroganciu thatcherovskej Británie.
Georgina manželka a úbohá obe agresora. Jej postoj je spočiatku rezignujúci, dobrovoľne znáša utrpenie, no v závere sa dokáže vzoprie tyranii. Zastupuje Britániu a prináša výzvu k odporu.
Kuchár ako tvorivý princíp s aktívnym prístupom ku práci úspešne odoláva manipulácii doby.
Milenec predstavuje intelektuálov uzavretých vo svojich ulitách, neschopných stᝠv opozícii.

Štyri postavy sa stretli aby rozohrali predstavenie plné násilia, lásky a dobrého jedla. Ďalšia rovina príbehu je prezentáciou slasti vo viacerých podobách. Pôžitky sa tu stretávajú v rôznych kombináciách, pričom Spica ich výdatne korení násilím. Pozorný kuchár spája milencov rovnakým jedlom už od začiatku ich zbližovania. Scéna ich prvého milovania v kuchyni je prestrihaná zábermi brúsenia nožov a krájania zeleniny. U Spicu sa jedlo spája s agresivitou, pristupuje k nemu barbarsky a žravo. Zanecháva po sebe skazu a zápach zhnitého mäsa.

Všetky tieto chuovky boli zobrazené s precíznosou a s dôrazom na výtvarnú stránku. Úvodná scéna príchodu dodávok a násilného incidentu sa odohráva na spomínanom parkovisku, kde je pánom Spica a jeho násilie. Prevláda tu modrá farba. Dodávka s rybím mäsom je nasvietená na modro, s iným mäsom na žlto.

Gangster mučí na parkovisku nahého muža, núti ho jes psie výkaly a nakoniec sa na neho vymočí. Potom vstúpi so svojou suitou do reštaurácie. Najskôr prechádzajú obrovskou kuchyňou, jedným z troch hlavných území (Ďalej ešte reštaurácia a toaleta). Kuchyňa je kuchárovým teritóriom, kde je pánom tvorivý princíp, ktorý zastupuje. Kamera odkrýva rôzne zákutia kuchyne, odhaľuje obrazy naaranžovanej zeleniny na masívnych pracovných stoloch, hrncov a nádob na policiach komory, sleduje pracovné postupy. Ako gotickým chrámom sa ňou rozlieha spev malého Pupa. Kuchyňa je miestom pôžitkov i azylom pre zamilovaných. Tmavý kuchynský priestor s nádychom zelenej farby poskytuje milencom úkryt, kde prvýkrát ochutnajú zakázané pôžitky lásky. Zelená farba je farbou plodnosti, nádeje a prírody. Kuchyňa predstavuje raj so všetkými jeho slasami i nástrahami. Kovovými dverami sa vchádza do hlavnej siene, na územie sýtej červenej farby pekla s barokovými ozdobami. červená je farba vášne, jej zrodenia i nebezpečenenstva, ktoré so sebou prináša. Prepychový barokový sloh, ktorý tu vládne je slohom nerestí majúcich svoj pôvod v prebytku. Dominantným prvkom je obrovská reprodukcia obrazu holandského maliara Fransa Halsa „Hostina dôstojníkov streleckého spolku svätého Hadriána“ zo 17. storočia, teda z obdobia rastúceho blahobytu holandského meštianstva. Z reštaurácie Georgina často uniká pred manželom, ešte častejšie však za milencom, na toalety bielej farby očisty a nevinnosti. Klasický priestor toaliet so zrkadlami a oddelenými kabínakmi dáva možnosti pre rozohratie zaujímavých vizuálnych situácií. Kamera dokáže využi priestor tak, že napriek jednoduchosti členenia priestoru je možné sa v ňom na chvíľu strati.

text: www.zion.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*