Michal Hvorecký bude krstiť novú knihu

Michal Hvorecký

Slovenský spisovateľ Michal Hvorecký bude 24. 6. 2019 krstiť svoju novú knihu Tahiti Utópia. Krst sa koná v bratislavskom Pistoriho paláci na Štefánikovej ul. 25 v Bratislave o 18:00. A Michal nám tu zo svojej knihy aj osobne prečíta.

Michala Hvoreckého slovenskí milovníci kvalitnej elektronickej hudby poznajú ako spoluorganizátora festivalu Wilsonic. Ďalšiu z top parties odpálil svojho času pre zmenu vo svojej knihe Lovci a zberači.

Bajkonur bol súčasťou proma pre túto knihu a aj knihu Posledný hit, nakoľko sa nám páčil jej obsah, a bol venovaný aj klubovej scéne a zákutiam bratislavského U.clubu. O to viac sa tešíme na novú knihu.

Tu je rozhovor s Michalom, ktorý sme po jeho krste knihy v bratisalvskej Spojke pripravili v tom čase : 14.5.2003

1. Tvoj včerajší krst dopadol naozaj veľkolepo, takže ešte raz gratuľujem. Zaujímalo by ma, aký pocit si mal z toho celého ty?
Samozrejme, mal som veľkú radosť. Potešila ma vysoká návštevnosť aj dobrá atmosféra. Navyše to pre mňa bola oslava dlhej a náročnej práce. Bol opäť po čase v party nálade v okruhu svojich blízkych ľudí, čo je pre mňa už pomerne zriedkavá príležitosť. V Spojke sa cítim skvele.

2. Medzi ľuďmi sa šepkalo, že budeš nielen rozdávať autogramy, ale aj hrať. Chvíľu si sa okolo gramofónov obšmietal, ale potom si to, zdá sa, vzdal. Alebo?
Skutočne sme s Tiborom plánovali aj spoločný „dídžejský“ set pod názvom Postmodern Talking zo svojich notebookov. Plánovali sme zahrať skladby, čo ma najviac inšpirovali k napísaniu románu Posledný hit. No krst som si organizoval sám, takže som mal počas neho aj hŕbu povinností. Kým som sa stretol so všetkými novinármi, podpísal sa do kníh a zaviezol krstného otca knihy, českého spisovateľa Egona Bondyho, domov, bolo už na hranie neskoro. Odložil som to na jún, keĎ ma čaká čítačkové turné po celom Slovensku. Na akciách budem okrem čítania aj hrať.

3. Tvoja posledná kniha bola o supermarketoch a techno parties, o čom je tá najnovšia? 
Hlavným hrdinom knihy je slávny dídžej, ktorý pochádza z Islandu a jeho kariéra nepriamo nadväzuje na Gus Gus alebo Björk. Rozhodne sa vstúpi do chlapčenskej skupiny, ale kariéra sa mu vymkne z rúk. Stane sa obeou únosu mediálnych teroristov, ktorí namiesto bômb používajú podvratné reklamné kampane a ničia svojich klientov. Veľkomestský život hrdinu sa zmení na bizarné putovanie z Reykjavíku cez USA až do Dubaja. Jeho pohľadu na svet dominuje irónia.

4. Obsahy tvojich kníh sú dosť divoké, zaujímalo by ma, kde čerpáš inšpiráciu!?
Neviem to jednoznačne definovať, asi naozaj zo všetkého, čo ma nejakým spôsobom intenzívne zaujme: ľudia v mojom okolí, udalosti, masmédiá, reklama, hudba… Literatúra moja najmilšia hra. No nevyhýbam sa ani vážnejším motívom, ale blízke mi je preháňanie až do absurdnosti a humor. Dúfam, že to nevyznie ako klišé, ale snažím sa o „výpoveĎ“. Ťažko presne definovať všetky pocity, ale písanie je pre mňa zážitok, v ktorom nechýba ani zábava, ani smútok, ani škála najrozmanitejších pocitov medzi týmito krajnosťami.

5. Vzhľadom nato, že je tento rozhovor pre ľudí počúvajúcich elektronickú hudbu a ja viem, že ju máš rád aj ty, nedá mi neopýtať sa ťa, čo momentálne počúvaš?
KeĎže som bol teraz dlhšie vo Viedni, priniesol som si aj dva nové tamojšie skvosty elektronickej scény: tretí album projektu Tosca – Dehli9 a cédečko Soul Strata od I:Wolf, čo je sólový projekt člena Sofa Surfers. Okrem toho sa v mojom prehrávači často striedajú napríklad Gotan Project, Luomo, Jazzanova a mnoho súčasnej ambientnej a minimal hudby.

6. V hudbe je dnes veľmi rozšírené pirátstvo, nebojíš sa toho, že rovnaký osud čoskoro postihne aj literatúru? Už dnes je možné niektoré knihy stiahnu celé z internetu…
Našťastie sa knihy zatiaľ nedajú napalovať, takže knižný trh neprežíva taký úpadok ako hudobný, ale naopak, veľmi sa mu darí. Globálne, aj u nás, je opäť populárne čítanie kníh. Napríklad v Nemecku je doslova kult mladých autorov, veľmi podobný kultu slávnych dídžejov. No znalci predpokladajú, že jedného dňa sa vymyslí spôsob, ako jednoducho kopírovať aj knihy. Veľa sa očakáva od vynálezu elektronického papiera.

7. KeĎ sme už pritom internete. Mnohí umelci ho využívajú na svoju prezentáciu prostredníctvom svojej webstránky (Mobyho denník). Neplánuješ niečo podobné? Vzhľadom na počet žien na včerajšom krste by to mohlo byť celkom zaujímavé…
O vlastnej webstránke snívam už dlho. Jediným problémom je nedostatok času. Zatiaľ sme na webe www.techno.sk spustili aspoň základné informácie o románe Posledný hit. Je tam aj link na priamy pohodlný nákup knihy cez internet.

8. Odkaz pre čitateľov… 
Všetkým prajem príjemné čítanie Posledného hitu. KeĎ budú mať chuť povedať mi svoj názor na knižku, alebo položiť nejakú otázku, nech sa páči: moja emailová adresa je michal@free.sk

Text: Matúš Gajdoš

Viac o Michalovi Hvoreckom tu http://bajkonur.info/tag/hvorecky/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*