Koniec Daft Punk?

Smutná správa nám dnes prišla z Francúzska. Legendárne duo Daft Punk ohlásilo rozpad projektu. Kapela ho dala svetu vedieť cez 8minútové video s názvom Epilogue, ktoré je výňatkom z ich filmu Electroma z roku 2006 a kde jeden z robotov dáva druhého vybuchnúť. Pozri si tu.

Rozchod kapely potvrdila aj dlhoročná publicistka kapely Kathryn Frazier a následne ju uverejnil portál Pitchfork. Na tomto webe sa ďalej píše,že Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo založili Daft Punk v Paríži v roku 1993 a pomohli tak definovať francúzsky štýl domácej hudby. Ich debutové album, 1997’s Homework, bolo medzníkom tanečnej hudby a predstavovalo klasické single „Around the World“ a „Da Funk“. Vydaním následnej akcie Discovery v roku 2001 sa duo začalo verejne objavovať v robotických odevoch, ktoré sa stali ich ochrannou známkou. Singly „One More Time“ a „Harder, Better, Faster, Stronger“ ich stmelili ako globálne superhviezdy. Ich stopa v populárnej fantázii sa v ďalších rokoch ešte prehlbovala a zaznamenali nahrávky vrátane tretieho albumu Human After All, živého LP Alive 2007 a albumu Tron: Legacy so soundtrackom.

Dvadsať rokov svojej kariéry Daft Punk vyhodil do vzduchu opäť s piesňou „Get Lucky“, vedúcou singlom ich albumu Random Access Memories z roku 2013. Všadeprítomná skladba predala milióny kópií po celom svete a získala dve ceny Grammy pre duo a hostí Nile Rodgers a Pharrell Williams, pričom obaja sa predstavili v následnom singli „Lose Yourself to Dance“. Pamäť Random Access Memories priniesla Daft Punku ďalšie tri ceny Grammy vrátane albumu roka a na slávnostnom ceremoniáli sa konal jeden z posledných predstavení ich veľkolepej živej šou. “Keď viete, ako sa kúzelnícky trik robí, je to také depresívne,” povedal Bangalter v rozhovore pre Pitchfork z roku 2013. “Zameriavame sa na ilúziu, pretože rozdávanie toho, ako sa to robí, okamžite zastaví pocit vzrušenia a neviny.”

Rok vydania Random Access Memories, Daft Punk, bol tiež pripočítaný s koprodukciou na niekoľkých skladbách od Kanye West’s Yeezus, vrátane impozantného úvodného tria „On Sight“, „Black Skinhead“ a „I Am a God“. Ďalej by spolupracovali s Weekndom na singli „Starboy“ z roku 2016 – prvom vrcholovom rebríčku hitparády Billboard Daft Punk – ako aj na druhom hite „I Feel It Coming“.

Popri singloch ich vizuálna identita, medzihviezdna mystika a étos párty a hudby inšpirovali generácie umelcov naprieč žánrami. Úniková pieseň skupiny LCD Soundsystem s názvom „Daft Punk hrá na mojom dome“ zachytila ​​paradoxné stvárnenie dua hipster cool, aj keď v éteri vládli ich single. Vydali niekoľko várok neuveriteľného sviatočného tovaru. Boli vzorkované velikánmi R&B Janet Jackson a Jazmine Sullivan, parodované v snímkach Family Guy a Powerpuff Girls a oslavované v umeleckých galériách po celom svete. Sledujte ich rozlúčkové video nižšie.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*