Daft Punk je nazbieranejší album na svete

Holandský web Discogs.com uverejnil zoznam 200 najzbieranejších albumov od roku 2010. Ide o prehľad zbierok ich užívateľov, v ktorej sa nachádza predaj až 35 milión vinylov a 18 milión rôznych releasov presne zadelených podľa roku vydania, vydavateľstva, či krajiny.

A na prvom mieste skončil album francúzskeho dua Daft Punk s názvom Random Access Memories vydaný v roku 2013. Album obsahuje hit Get Lucky s Pharrell Williams. Na albume spolupracovali aj legendy ako Nile Rodgers zo skupiny Chic, či Giorgio Moroder.

Práve synťákové arpegio v tracku Giorgo Moroder, ktorý je myslený ako pocta tomuto hudobnému velikánovi sa mne najviac páči. Moroder stojí za trackmi ako I feel love – http://youtu.be/C2q2bis6eLE?t=22s od Donny Summer, Call me od Blondie http://youtu.be/y6QBaZHltJw, What a feeling z Flashdance http://youtu.be/ILWSp0m9G2U , Nekonečný príbeh  http://www.youtube.com/watch?v=dTEXI60Oxcg a pod. Pisal hudbu nielen pre Olympijské hry(1984,1988) a filmy (Topgun, Flashdance, Scarface, The Never Ending Story, etc), ale nahrávali uňho hviezdy ako Queen, ELOLed Zeppelin, či Elton John. O to viac je tento album na mieste v top200 ever.

A je toho ešte viac Morodera radi samplujú aj raperi ako OutKast, RZA, Mobb Deep alebo J. Dilla. Za robil titulný song Chase k oskarovmu filmu Midnight Express http://youtu.be/SlBBAJUM-6I.

Tento track má dokonca svoju stránku na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Chase_(music) . Samploval ho aj  Dj Shadow, ktorý z tracku tears http://youtu.be/ERMWeJ_cPK0 spravil svoj hit Organ donor http://youtu.be/sO5PCru_Z-E?t=55s.  Viac o ňom tu http://en.wikipedia.org/wiki/Giorgio_Moroder

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*