Banksy prišiel o autorské práva

Pouličný umelec Banksy stratil autorské práva na dielo Flower Thrower, ktoré vytvoril na múre West Bank v Jeruzaleme. Správu o tom priniesol portál mixmag, ktorý zároveň píše, že dôvod straty copyright je v skrývaní identity.

Anonymný pouličný umelec požiadal získal ochrannú známku EÚ pre umelecké dielo ešte v roku 2014 a už dva roky bojuje súdnou cestou s britskou pohľadnicovou spoločnosťou Full Color Black pre neoprávnené použitie diela na pohľadniciach. Toto ho podnietilo k otvoreniu obchodu v roku 2019, kedy povedal: „Spoločnosť spochybňuje ochrannú známku, ktorú držím a snaží sa očierniť moje meno, aby mohli predávať tento tovar legálne “. Dodal, že obchod otvoril výlučne za účelom plnenia ochranných známok “.

Trochu si pritom odporuje, nakoľko vo svojej knihe Wall and Piece z roku 2006 tvrdí, že „autorské práva sú pre porazených“, pričom prisľúbil, že nikdy nebude komerčne predávať svoje diela a ľudia si ich budú môcť vždy voľne stiahnuť.

Banksy teraz prehral súdnu bitku, potom ako sudcovia Európskej únie pre duševné vlastníctvo rozhodli, že si nemôže nárokovať ochrannú známku EÚ, pretože „nemôže byť označený za nespochybniteľného vlastníka týchto diel, pretože jeho totožnosť je skrytá“.

Sudcovia tvrdili, že Banksy, ktorý sa rozhodol maľovať umenie na verejný majetok a predtým vyjadril nezáujem o autorské práva, boli faktormi pri rozhodovaní. S tým, že jeho plány „obísť zákon“ namiesto komercializácie jeho umenia boli v zlej viere.

Porotcovský panel Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo uviedol: „Banksy sa rozhodol zostať v anonymite a z väčšej časti maľoval graffiti na cudzí majetok bez ich súhlasu, namiesto toho, aby to maľoval na plátna alebo svoj vlastný majetok.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*