Inner City Life oslavuje 25rokov, počúvaj jungle hymnu a čítaj jej históriu

Najikonickejší track v celej drum and bass ére – Goldieho Inner City Life sa dožíva neuveriteľných 25 rokov. Táto jungle hymna uzrela svetlo sveta v roku 1994 ako singel pod britskou značkou FFRR. Rok nato bola súčasťou Goldieho albumu Timeless, ktorý získal platinovú platňu. Pesničku označil renomovaný britský časopis Mixmag ako 30. najlepšiu pesničku všetkých čias a DJ MAG zase medzi top 100 Most Important Drum & Bass tracks alltime 🙂

Prečo sa stala táto skladba úžasnou?
Bude to najskôr výborným prepojením producenta Goldieho a speváčky.
Goldieho cesta k sláve bola naozaj kľukatá a ako sám hovorí, všetko, čo v živote prežil je v jeho hudbe. Už ako trojročného ho dali rodičia sociálke do opatery. Otec pôvodom z Jamajky a mama populárna speváčkou v krčmách a kluboch nezvládali viac ako jedno dieťa. Goldieho vychovala ulica. Stal sa jedným z najslávnejších britských predstaviteľov graffiti umenia a zoznámil sa s Afrika Bambaataa v NY. Experimentoval v štúdiu dovtedy, kým nezískal platinovú platňu za album Timeless a ešte ďalej. Rozbehol vlastnú značku MetalHeadz a spolupracoval s umelcami ako David Bowie, Noel Gallagher a KRS-One. Vidieť sme ho mohli aj vo filmoch ako James Bond: Jeden svet nestačí, či Podfuk. Na konte má 9 albumov, 51 singlov, 76remixov a 319 trackov vydaných na rôznych kompiláciách.

Čo vokál? Pre Inner City Life ho naspievala Diane Charlemagne. Poznať ju môžete z hitu The Key, The Secret od Urban Cookie Collective, ktorý bol v 90. rokoch UK Top 10 hit a dnes má na Youtube 6 milión pozretí. Úspechy však zožala aj na turné s Mobym, či Elton Johnom.

Diane nahrala vokály pre top dnb umelcov ako Calibre, High Contrast, Netsky a urobila dokonca track aj so slovenským B-Complexom. Track má názov Rolling With The Punches a vyšiel v roku 2010. Osud však pre Diane nebol naklonený a po nahraní vokálov pre neuveriteľných 192 pesničiek v roku 2015 zomrela na rakovinu vo veku 51 rokov.

A čo robí Goldie dnes? Pravidelne hráva v londýnskych kluboch. Top eshop s hudbou beatport vyhlásil jeho značku Metalheadz za label mesiaca. Slávny Gilles Peterson s ním spravil rozhovor a natočili dokumentárny film o jeho značke, ktorý sa premieta 3.10.2019 v londýnskom kine Rio. Aj naďalej spravuje umelcov ako Loxy, Fabio, Digital, Dillinja, Doc Scott pod svojim vydavateľstvom. Viac na jeho webe https://www.metalheadz.co.uk/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*