Rozhovor s DJ Milos z Leporelo_FM

DJ Milosh Leporelo

DJ Milos v rozhovore o zlatých časoch elektronickej hudby na SK, zákernej chorobe, ktorá mu bráni venovať sa djingu naplno, ale aj jeho novom prírastku na značke Leporelo, show na rádiu FM , plánovanej kompilácii a desaťročnom výročí vydavateľstva, Jeffovi Millsovi a Pohode, štúdiu v USA aj jeho synovi.

Leporelo v týchto dňoch vydáva svoj 37. release. Stojí za ním neznámy autor menom Micin, preto ma zaujíma ako si sa k nemu dostal a čo ťa na jeho hudbe tak očarilo, že si ju vydal?

Micin sa mi ozval sa cez soundcloud.com asi pol roka dozadu. Poslal mi jeden track a ten sa mi zapáčil. Mal unikátny a originálny zvuk a takú úprimnosť v sebe. Žiadne generické tracky spravené podľa šablóny. Vypýtal som si teda viac trackov a páčili sa mi tiež i keď mali aj 8 až 10 rokov. Dávam na Leporelo hlavne priestor producentom zo Slovenska a Čiech a preto som sa rozhodol vydať mu EP… dnes teda MICINAL EP vychádza…

Spomínaš originálny zvuk, čiže sa ani nedá prirovnať k niečomu, čo poznáme?

Je tam trochu acidu, trochu takého suchého minimalu spred 19 rokov. no nikto na SK alebo v ČR také pokiaľ viem nerobí. Takýto zvuk bol skôr začiatku milenia… Možno ako prvý album Noze .

No takto si ho ľudia budú vedieť lepšie predstaviť. Kde si EP môžu vypočuť, kúpiť a stiahnuť?

Od piatku bude na Beatporte (http://bit.ly/2CWoTqB) a streamovať na Spotify a o 2 týždne aj na iTunes, Apple Music, Juno, Deezer , Bandcamp, Traxsource atď

pPočúvaj nové EP Leporelo 37

No výborne. čiže Leporelo šíri slovenskú hudbu do sveta všetkými smermi. Ako si na tom ty s produkovaním a djingom?

Vďaka chorobe,  z ktorej sa liečim som djing odsunul úplne na vedlajšiu kolaj aj keď ho učím v rámci mojich štúdiových kurzov v mojom The Losh Studiu. Čo sa produkcie hudby týka, ak mám čas, robím veci, snáď čoskoro aj vyjde… Inak tento rok label Leporelo oslavuje 10 rokov od prvého release, tak sa určite objaví jeden môj nový track aj v rámci výročnej výberovky v priebehu tohto roka.

Áno viem o tvojej chorobe a rešpektujem súkromie. Zmenila niečo pozitívnym smerom k hudbe?

Mám celkom vážnu onkologickú diagnózu – maligny melanom, čo je vlastne najzhubnejšia forma rakoviny kože. 4 roky dozadu mi to našli v znamienku, vyrezali a všetko vyzeralo ok, ale po 4 rokoch sa mi objavili podozrivé ložiská (metastázy) na pľúcach (februrar 2018). Už vyše roka sa ale úspešne liečim a tá hnusná zákernost mizne… Hovorím o svojej chorobe celkom otvorene a človek si pri takejto diagnóze uvedomí čo chce a čo nechce robiť. Aj keď DJing je u mňa momentálne v úzadi, hudba je stále veľmi silnou súčasžou môjho života.

Tak budem samorejme držať palce. Každú nedeľu o polnoci chodi vaša Show na Fm rádiu. Čo zaujímavého v rámci nej plánuješ?

Leporelo_FM prináša novovydanú hudbu každý týždeň. Poslucháči ju nemajú šancu počuť v žiadnom inom rádiu.

Nedávno som počul,že na SK sa minimal úplne stratil. Resp, že ho dnes mladí považujú za techno. Ako to vidíš ty?

To už asi nikto neriesi…  Ale viem, že Hendriks s Aamonom si idú parádny sound, ktorý by sa minimalom mohol nazvať… Aj v ich produckii aj v ich setoch je kvalitnej hudby dosť…

Keď už spomínaš sound. Ako je to s tým tvojím hraním sa so “soundom”? Máš svoje štúdio a veľmi dobrú školu v Amerike. Nie každý o tom vie, pochvál sa teda?

V roku 2009 som absolvoval Audio Diploma Program na renomovanej škole SAE Institute v Los Angeles. Odvtedy sa vlastne venujem zvuku a práci “zvukového majstra” v štúdiu. Jeden z mojich posledných jobov bol mix skladieb mladeho a velmi talentovaného Dominika Gehringera (syn DJa Orbitha). Kncom minulého roka som nahrával, mixoval aj mastroval nový singel Olivy kapely Tolstoys, mastroval som Tethys EP od Elektrabela. Novinkou v mojom štúdiu sú kurzy hudobnej produkcie, zvukovej produkcie a základov DJingu.

Tým Elekrabelom si mi nahral na smeč. Viem, že mu vydával niečo aj label Jeffa Millsa. Čo hovoríš na správu, že sa Mills príde po rokoch opäť ukázať na Slovensko v rámci Pohody?

Elektrabel na značke Leporelo vydal minulý rok EP ‘Tethys’, so 4 trackmi, vypočujte tu (http://bit.ly/2BsryqE) a ešte predtým remix v ramci EP ‘Tie One’ českého Dialecta.. Podľa mňa je super, že na Pohodu konečne prichádza silné MENO v rámci house/techno žánru. Vítal by som ale väčšie zameranie na tieto žánre. Možno nie až tak ako to bolo kedysi, ale určite vo väčšej miere…Jeff Mills ma teší ako meno, lebo je to človek, ktorý technom žije celý svoj život, zažil všekty jeho rôzne odbočky a stále ostal verný svojmu zvuku. Pohode teda klobúk dole…

Znamená to teda, že sa na Pohodu pôjdeš tiež pozrieť?

Verím, že áno. Minulý rok som ju preležal v nemocnici a preto verím,že tento rok sa tam objavím a užijem si to… Tiež verím, že k Jeffovi Millsovi pribudnú ďalsie, nielen slovenské techno mená…som fakt zvedavý…

Jeff Mills je symbol techna viac ako 20rokov. Na Slovensku bolo kedysi rovnakým symbolom projekt Bajkonur,  Ako si spomínaš na toto obdobie ty?

Jaaj, tak to je to obdobie rozkvetu a zlatých časov klubovej hudby podľa mňa. Ľudia vyhľadávali akcie a boli po nich hladní. Spomínam na tie časy veľmi rád, čo ti poviem. Na prvej Bajkonur žúrke sa v U.clube  nedalo ani pohnúť, koľko tam bolo ľudí… dnes sú ľudia lenivší a viac vyberaví ako vtedy, kašlú aj na to málo, čo tu je…

Na záver už len posledná vec, si hrdý otec a preto mi povedz ako prenášaš svoje skills na svojho syna. Bude z neho tiež DJ, producent a zvukový inžinier?

Ale áno bude DJ ? Uvidíme, všetko je otvorené. Ide teraz do školy. Je to hlavne bajker, lyžiar, záhradník, montér a hrá trochu aj na klavír

Ďakujem za rozhovor

Fotky: michalbabincak.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*