Počúvaj Regis live, čítaj rozhovor s ním

REGIS je zásadná postava svetovej klubovej elektronickej hudby. Stojí za projektami ako Downwards a British Murder Boys. Zahral si naživo 35 krajinách sveta, vydal 4 albumy, 28 rôznych singlov a epčiek. Vystupuje pravidelne v kluboch ako berlínsky Tresor, bol aj vo vysielaní BBC. Na Slovensku si ho spájame hlavne z jeho hitom Speak to me, ktorý sa pravidelne hrával v bratislavskom Subclube a napr taký Toky z neho spravil beatjugling, keď púšťal pesničku naraz z dvoch gramofónov a na druhom gramci s krátkym oneskoreným. Vypočujte si ju tu.

Kto zmeškal vystúpenie techno legendy Regisa v bratislavskom klube Wax, prípadne jeho vystúpenie v relácií Scéna v rádiu Fm, máme preňho online záznam.

Na vystúpeniach ostáva REGIS verný svojej vízii klubového techna. Aktuálne remixoval track pre nový projekt dvoch zakladajúcich členov Depeche Mode: VCMG (Vince Clarke a Martin L. Gore), vydal tvrdo limitované trojCD „Adolescence“ so všetkými trackmi z rokov 1994-2001 a v decembri mu vyšlo EP „White Savage Dance“ na jeho vlastnej značke
DN. Či už ide o techno, idm alebo industrial, jeho hudba je primárne stavaná do klubu. Hoci v poslednej dobe na značke Downwards vychádzali aj veci štýlovo niekde okolo post-punku a new wave.

Starší rozhovor s Regisom

1) Pamätáš sa na svoje prvé hranie na Slovensku?

Regis: Áno! Nepriletel som, 3 dni pred hraním nám vykradli štúdio (akcia Hurytan ´97). Druhý pokus bol ale výborný (U.Club, február 1998). Slovensko bolo vtedy pre mňa dos odlišná a nová krajina. Odvtedy som však s ňou v spojení až dodnes. Vtedy som tu stretol pár zaujímavých ľudí, s ktorými sme doteraz „friends“.

2) Aké tajomstvo stojí za súčasným úspechom Sandwell District?

Regis: Existujú perfektní DJs a perfektní producenti, ale medzi nimi nie je veľa Umelcov, v tom je ten rozdiel. A Sandwell takýchto umelcov má.

3) Je Downwards (svetoznáme Regisovo vydavateľstvo, funguje cca od roku 1993) mŕtvy?

Regis: https://downwardsrecords.databeats.com/store

4) Bol tvoj odchod do Berlína dobrým krokom?

Regis: Momentálne žijem niekde medzi mestami Birmingham-Londýn-Berlin-New York, dos veľa času trávim cestovaním.

5) Prečo je západoeurópska kultúra tak závislá na nových trendoch a menách (v hudbe)? (Ale deje sa to už aj v bývalom východnom bloku). Má to niečo do činenia s kapitalizmom?

Regis: Všetci sme nejakým spôsobom konzumenti, ovečky, ktoré sledujú, čo nové sa objaví na pultoch s pop kultúrou. Hovoria nám, že kapitalizmus je o výpredaji. Ide len o to vymyslie taký produkt, ktorý je predajný každému…to je blbos. Hovorí sa, že McDonald´s je totálna kapitalistická firma, lebo jej lacné jedlo a drinky kúpiš v každej krajine sveta.. ale v podstate to znie skôr ako komunistický sen.

6) Čo pre teba znamená slovo “underground” v hudbe?

Regis: Predstava hudobného undergroundu je bullshit! Neexistuje. Komerčnos sa nejakým spôsobom prejaví všade, či už ide o mainstream alebo hudbu, ktorá sa radí k “undergroundu”.

7) Stále ťa baví robiť hudbu a vystupovať?

Regis: Áno, nikdy som nebol v tomto tak spokojný a štastný ako teraz.

8) Kto bude Ďalšie “veľké” meno z Berlína?

Regis: Niekto, kto bude mať rovnaký sound ako všetko doteraz, ale bude sa len inak volať.

O relácií Scéna_FM

SCENA_FM každý piatok live od 22:00 do 00:00 na RADIO_FM
Mnohí vravia o Scene_FM ako o reinkarnácii už neexistujúcej relácie Club Lab, ktorá bola považovaná za najúspešnejšiu reláciu o elektronickej hudbe, aká sa kedy v slovenskom éteri objavila. Scena_FM sa venuje širokému spektru elektronických hudobných žánrov ako napr. dub step, dnb, house, techno, trap, hip hop, rap a pod. Samotný program je bohato zastúpený live dj setmi, rozhovormi s hudobnými hosťami a selekciou hudby Yanka Krala a Galagera, ktorá je alfou omegou toho, čo sa v súčasnosti na klubovej scéne deje.
Scenu FM medzi časom navštívili napr. mená ako:
Marshall Jefferson (USA), Teddy Killerz (RU), Dj Zinc (UK, Rinse FM), Zebra Katz (USA), Makoto & MC Konrad (Jap/UK), , Wich (Cz), Adam Port (Ger), Kyodai, Regis, Vec, L Plus, Toky, Ink Midget, IM Cyber (Cz) a desiatky ďalších.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*